top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

AAC - co to takiego ?

Zaktualizowano: 18 mar 2021


Logopedą nie jestem, neurologopedą tym bardziej alee nie raz i nie dwa pracowałam z dzieciakami, które nie mówiły.

I co ? to, że nasz agent, którego mamy w grupie nie mówi to oznacza, że nie mamy w sumie po co do niego mówić bo i tak nic nie odpowie ? I w ogóle skąd my mamy wiedzieć o co mu chodzi skoro nic do nas nie mówi ? I czy w ogóle rozumie to, co do niego mówimy skoro nie dostajemy słownego potwierdzenia ?


Jak już Wam wspomniałam jestem osobą, którą, gdy ktoś, coś, zaciekawi to drąży do skutku i szuka wiedzy, pogłębia ją, czy rozwiązań, skutecznych metod, aby swoim agentom polepszyć funkcjonowanie i wspomóc ich, ułatwić rozwijanie się i zdobywanie wiedzy :)


W związku z tym co zrobiłam ? A no skończyłam certyfikowane szkolenie właśnie z komunikacji alternatywnej AAC, którą trzeba było wdrożyć, co tu dużo mówić- im szybciej tym lepiej ;)


Okej ale co to znaczy to AAC ? Czy my nie będąc logopedami, nerologopedami możemy w sposób właściwy wykorzystywać tą komunikacje w pracy ?

Dlatego w tym poście chce parę słów napisać o AAC, wiecie taki wstęp – bo od czegoś trzeba zacząć :)


AAC – to taki skrót z angielskiego i oznacza komunikację wspomagającą i alternatywną. Mówiąc po polskiemu to metody, których zadaniem jest wspomaganie komunikacji, mowy, osób czy to agentów małych czy to już dorosłych, którym ciężko jest się porozumiewać werbalnie czyli za pomocą mowy.

Dzięki nim osoby nie mogące normalnie mówić mogą się z nami komunikować, wyrażać swoje potrzeby, myśli, uczucia, emocje, a co za tym idzie nawiązują w ten sposób relacje :)

Osoba, która komunikuje się dzięki AAC czuje się bardziej niezależna bo najzwyczajniej w świecie może się z nami dogadać :)


Pamiętajcie, że nauka komunikowania dla wszystkich osób niemówiących jest najważniejszym oddziaływaniem terapeutycznym!


Pracując w grupie specjalnej trafił do mnie chłopiec, piekielnie inteligentny, jednak nic nie mówił. Porozumiewał się za pomocą alternatywnej komunikacji. Ale jak nasze „dogadywanie” się wyglądało oraz jaki to był rodzaj komunikacji na to jeszcze przyjdzie czas bo tutaj tego wszystkiego nie zmieszczę ;)


No to wstęp do AAC już mamy za sobą w kolejnych wpisach w tym temacie opowiem Wam dla kogo jest ta komunikacja, jakie są jej rodzaje oraz jakie metody wykorzystuje. A także podzielę się z Wami czymś bardzo przydatnym :).

621 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page