top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

AAC- dla kogo ?Parę słów, no dobra parenaście słów o AAC znajdziecie o tu :)- https://www.panipedagog.com/post/aac-co-to-takiego


A dziś przejdę do konkretów !

Dziś będzie o tym dla kogo jest ta komunikacja AAC :)


Na początek napiszę Wam, że korzystać, wspomagać się komunikacją AAC może każda osoba, która właśnie ma trudności z ekspresją i/lub ze zrozumieniem słów czy mowy.


W książce „Alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC) – skuteczne wykorzystanie dostępnych metod" możemy spotkać się z taką definicją :

„Użytkownicy AAC – osoby całkowicie pozbawione zdolności mówienia lub te, których mowa nie spełnia wszystkich funkcji komunikacyjnych, korzystające z alternatywnych środków komunikacji, aby móc porozumiewać się w sposób satysfakcjonujący, zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami poznawczymi.”


Dla kogo więc jest przeznaczona ta komunikacja ?


Jest przeznaczona dla :


*Osób z zaburzeniem ekspresji językowej


czyli


Osób, które rozumieją to, co ktoś do nich mówi, ale same nie mogą im odpowiedzieć i rozmawiać z nimi i mówić*Osób, które potrzebują wspomagania się językiem alternatywnym


czyli


Osób, które mają dość poważne problemy związane ze zrozumieniem tego, co ktoś do nich mówi*Osób, które wymagają wsparcia językowego


czyli


Osób, które mogą i posługują się mową werbalną, jednak ich mowa nie bardzo jest rozumiana, wyrazista


Trochę Wam przybliżyłam osoby, które korzystają ze wspomagającej komunikacji AAC.


Musicie jednak pamiętać, że wszystkie systemy znaków używane w AAC powinny być łatwe do pokazywania, wykonywania. Powinny być czytelne i powinny dawać możliwość tworzenia różniastych kombinacji znaków, aby się łatwiej i lepiej komunikować rzecz jasne. Dobrze, żeby wykorzystywać spory asortyment znaków, że tak powiem ! :)


A od czego zależy dobór odpowiednich metod porozumiewania się ? Co trzeba wziąć pod uwagę ? O tym w kolejnym poście z tego cyklu ! ;)

395 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page