top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

ABC IpetuSkoro opinie do poradni już napisaliśmy i zdarzyło się tak, że pisaliśmy o Jasiu a dostaliśmy odpowiedź o Stasiu i to raczej takie kopiuj wklej pora na napisanie ipetu :)

Tak domyślam się, że uwielbiacie tworzyć tego typu dokumenty ;) Powiem Wam taką ciekawostkę zanim przejdę już do naszego ulubionego dokumentu.

Pisząc opinie o pewnym uczniu do poradni wszystko pięknie cacy napisane wg szablonu dostałam pismo zwrotne z poradni. Trochę mnie zdziwiło bo w dokumencie z chłopca zrobiła się dziewczynka. Jeszcze bym zrozumiała gdyby to było imię męskie. Nie no żart :) Czcionka też taka trochę różna w wielu miejscach ale okej. Zastanawiałam się, co by z tym fantem zrobić bo przecież nie mogę uruchomić całego ipetowego procesu skoro w dokumentach jest mowa o kimś innym. A w zasadzie o dwóch osobach. Literówka ? No powiedzmy, że tak możemy to nazwać. Tylko, że ta literówka raczej by nie przeszła podczas kontroli z kuratorium ( a był to okres zmian całej organizacji PPP więc wszyscy byli dość mocno napięci). Krótka rozmowa z rodzicem, wytłumaczenie co jest nie tak. Rodzic poszedł do poradni i uwaga przyniósł tą samą opinie tylko w miejscu dziewczynki była parafka i odręcznie napisane chłopiec :) Także tyle w temacie :) Przejdźmy do sedna wpisu :)

IPET czyli jeden z pierwszych dokumentów, które przyszło mi napisać zaraz na początku mojej drogi zawodowej.Nie będę używać jego całej rozwiniętej nazwy bo wszyscy wiemy jak ona brzmi :)

Rozpoczęłam tą pracę zaraz po studiach więc nie bardzo wiedziałam jak się do tego zabrać. Z tego materiału na studiach mieliśmy bardziej teorie niż praktykę, jeśli wiecie co mam na myśli... No ale przecież nie powiem doświadczonym nauczycielom, którzy się do mnie zwracali z prośbą o pomoc w jego tworzeniu, że przepraszam, ale do końca nie wiem bo na studiach było tak a nie inaczej... Na własną rękę zaczęłam więc dociekać jak to zrobić, żeby to miało ręce i nogi. Po przeczytaniu nawet nie wiem ilu dobrych rad dotyczących tworzenia, po przejrzeniu gotowców trochę mi to rozjaśniło w głowie ale nie chciałam robić gotowca. Zawsze w tych gotowcach coś mi nie pasowało a to tego nie było a to tamtego, aż w końcu powstał szablon, a nawet szablony w którym wg mnie zawarte jest to co jest istotne. Jeśli chodzi o szkołę to powstał szablon bodajże z informacji zawartych na ORE ( w tym czasie powstało wiele propozycji bo wszyscy do końca nie wiedzieli jak to ma dokładnie wyglądać :) ).

Dziś podpowiem Wam jak wykonać ipet pracując w szkole. Zacznę od szkoły ponieważ sama zaczynałam pisanie ipetów właśnie od pracy w niej. Pamiętajcie to Wy znacie najlepiej dziecko, którego dotyczy ipet, to Wy z nim pracujecie na co dzień więc nie sugerujcie się tym co jest zawarte w informacji zwrotnej :) Oczywiście na początku trzeba to przeczytać i przeanalizować czy takie i takie formy pracy zalecane będą odpowiednie dla Waszego dziecka. Pamiętajcie papier przyjmie wszystko i w razie kontroli warto napisać w swojej rubryczce, że pracuje się zalecanymi przez poradnie formami. W dużej mierze są one trafne jednak czasami zdarza się tak, że jakąś metodę zastępujemy inną bo wiemy, że dziecko lepiej pracuje pod wpływem innych metod. Więc pracujemy z nim sprawdzonymi metodami ale papierki muszą się zgadzać :)

Jeśli jesteśmy wychowawcami więc to my musimy przygotować ipet w początkowej fazie dla innych nauczycieli i specjalistów :)

Zaczynając tworzyć ipet musimy pamiętać żeby napisać na jaki okres będzie on obowiązywał, wpisujemy rok szkolny, musimy napisać nr orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nr orzeczenia o niepełnosprawności jeśli takie posiada dziecko, a zazwyczaj posiada. Następnie wypisujemy cele edukacyjne i terapeutyczne – przykładowe możecie zobaczyć w dokumencie dołączonym do wpisu :) Następnie będę się posiłkowała dokumentem , o którym mowa powyżej. Wypisujecie rubryczki w tabelce. Macie tam wszystko jasno napisane wraz z przykładami :) Później wypisujecie jakie formy pomocy ppp będzie miał Wasz wychowanek oczywiście są to zajęcia wskazane przez poradnię :) ( w dokumencie też macie parę przykładów). Gdy już to stworzycie to zabieracie się za pisanie dostosowań ze swojego przedmiotu :) i rozsyłacie do pozostałych nauczycieli i specjalistów. Pamiętajcie, że wszystkie dostosowania przedmiotowe wypisujemy w pierwszej rubryczce :).

Dołączam Wam również ewaluację ipetu ;) macie w niej zaznaczone kto gdzie ma się wpisać i co napisać :) to chyba teraz Wam się bardziej przyda :).

Milej lektury :) Gdyby jeszcze coś było niejasne piszcie ! :)


Kliknijcie w zdjęcie tam znajdziecie dokument :)

6173 wyświetlenia2 komentarze

2 Comments


j.pucinska
Jul 16, 2022

Bardzo dziękuję, od września zaczynam pracę jako pedagog, po 14 latach pracy w przedszkolu.

Like

Anna Procel
Anna Procel
Sep 27, 2021

jak zwykle bardzo pomocne ;) dziękuję ;)

Like
bottom of page