top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Adaptacja przyszłego przedszkolaka ze spektrum autyzmu


Zacznę od tego, że zdjęcie jest dodane pół żartem , pół serio- bo w życiu nie moooożna być do przesady pooooważną/ym :) Ale teraz będzie troszeczkę, ociupinkę tak na poważnie ;)


W tym roku z przyczyn nam doskonale jasnych i oczywistych i w związku z obostrzeniami musicie poświęcić trochę więcej czasu na przygotowanie Waszego agenta lub agentki do tego ważnego wydarzenia.


Zajęcia adaptacyjne i wizyta w przedszkolu w celu poznania placówki być może nie będą mogły się odbyć w tym roku dlatego warto szczególną uwagę poświęcić na przygotowania domowe :)


Wiadomo, jedni agenci potrzebują mnie czasu na przygotowania, inni więcej. Wszystko to sprawa indywidualna. Podzielę się z Wami kilkoma sprawdzonymi sposobami na przygotowanie Waszych agentów do pierwszego dnia w przedszkolu. Poniższe nazwijmy to "rady" powstały po rozmowach z rodzicami moich agentów i agentek ze spektrum.


Musicie pamiętać, że decyzja dotycząca posłania agenta ze spektrum autyzmu do przedszkola musi być przede wszystkim bardzo dobrze przemyślana i skonsultowana ze specami, pod opieką których Wasz agent przebywa ( min. jest to psycholog, terapeuta, lekarz czy logopeda czy też inny spec)


Psycholog również powie Wam czy:

* Wasz agent jest emocjonalnie gotowy do pójścia do przedszkola *Jego poziom związany z rozwojem poznawczym pozwoli mu na skorzystanie z zajęć przedszkolnych

Podpowie również jak długo Wasz agent powinien na początku przebywać w takiej placówce.


Okej to teraz czas na złote rady i porady moich rodziców :)


* Mówcie prawdę

Mówcie agentowi o przedszkolu w szczery sposób. Wiadomo, przedstawcie mu pozytywny obraz placówki, jednak nie róbcie z niej cudownego i wyimaginowanego miejsca. Bo nie zawsze tam będzie tak cudownie więc nie wprowadzajcie niepotrzebnie agenta w błąd.


* Rozmawiajcie w domu o przedszkolu


Mówcie agentowi czego może się tam spodziewać, nawiązujcie do tego (wiadomo nikt nie lubi być zaskakiwany, a szczególnie agenci ze spektrum)- i tu najlepiej zapoznać się z planem dnia, najlepiej grupy, do której należeć będzie agent.


*Nowy domowy plan dnia

Rozmawiajcie z agentem o tym jak od momentu, gdy pójdzie do przedszkola będzie wyglądał Wasz plan dnia. Opowiedzcie jak będą wyglądały poranki, przygotowania do wyjścia z domu i pójścia do przedszkola, kto będzie go odprowadzał, odbierał.


*Przedszkole rodziców

Opowiedzcie agentowi jak wyglądało Wasze przedszkole.Agenci często lubią nawiązywać do doświadczeń rodziców.

I tu anegdotka ( bo nie mogło jej zabraknąć) potwierdzająca słowa : Otóż pewna agentka strasznie, ale to straaasznie rozwaliła sobie nogę, gdy szła z przedszkola do domu- plaster był oooooogromny, uwierzcie mi :) ! I następnego dnia opowiadała mi, że jak jej mama była w przedszkolu i kiedyś też jak wracała z babcią do domu to też tak bardzo sobie rozwaliła nogę ale się szybko zagoiło ! Więc widzicie Wasze doświadczenie w podobnych sytuacjach ma ogromne znaczenie dla agenta !

Pokażcie swojemu agentowi swoje pamiątki z tamtych czasów : rysunki, zdjęcia, inne skarby :)

Tak jak wspomniałam dla agentów jest to mega ważne i wie, że rodzice też tego doświadczyli !


*Rundka wokół przedszkola


Fajnie jest jeśli przejedziecie/ przejdziecie razem drogę, którą będzie codziennie pokonywał agent przedszkole- dom.


* Przedszkole od środka


Jeśli jest taka możliwość, a jeśli agent będzie w prywatnym przedszkolu, to pewnie będzie taka możliwość- czyli Wasza wizyta w placówce. Pokażcie agentowi przedszkole : szatnie, łazienkę, sale, sale, w których będzie ćwiczył. Na pewno będzie Wam towarzyszyły wtedy pracownicy takiej placówki lub dyrektor ( znam z autopsji – że taka wizyta fajnie się sprawdza i agent zapoznaje się z placówką plus zawsze opowiadamy, co się będzie działo w konkretnym miejscu ).


*Zajęcia i ćwiczenia w przedszkolu


Powiedzcie agentowi z jakimi Paniami/Panami będzie ćwiczył oraz w jakich zajęciach będzie brał udział od września – żeby nie był zaskoczony !


* Weźcie udział w zajęciach adaptacyjnych (wiem, że do nich może nie dojść) alee i tu będzie kolejna anegdotka :)


Zazwyczaj jest tak, przynajmniej u mnie tak było, przed pierwszym dniem wspólnie z koleżanką organizowałyśmy zajęcia adaptacyjne dla agentów z naszej grupy terapeutycznej/ specjalnej. Byli tam tylko nasi przyszli agenci i ich rodzice. Fajny sposób na wzajemne poznanie się, agenci mogą poznać innych agentów i ich rodziców. Czasami jest też tak, że Wy- rodzice poznaliście się już wcześniej bo Wasi agenci chodzili w te same miejsce na zajęcia i terapię. Musicie wziąć w nich udział i tyle ! :) Chociaż nie wiem czy w tym roku coś takiego będzie. To chyba będzie zależało do wytycznych i placówki. Więc warto się dowiedzieć !


*Przedszkolny list

Przedszkola, a wiem, że jest ich większość, wiem też, że z reguły to te prywatne przysyłają listy powitalne. W takim liście zapraszają Waszego agenta do placówki. My, gdy wysyłałyśmy do naszych agentów takie listy dołączałyśmy nasze zdjęcia, zdjęcia sal z całym opisem oraz zapewnienia, że od września zaczniemy razem wspólną przedszkolną przygodę. Fajnie jeśli przedszkole Waszego agenta też wychodzi z taką inicjatywą. Wtedy na spokojnie i dokładnie przeczytajcie i pokażcie agentowi list i zdjęcia.


*Przedszkolna książeczka

Jeśli jednak Wasza przyszła placówka nie wysyła listów możecie zamiast tego sami przygotować np. Album z kilkoma zdjęciami z placówki wraz z opisem. Fajna sprawa, szczególnie dla agenta !


*Przedszkolna bajkoterapia

Czytajcie i oglądajcie książeczki o tematyce przedszkolnej.

Czyli przedstawiam sprawdzone i przetestowane pozycje książkowe :


“Feluś i Gucio idą do przedszkola” K. Kozłowska, M. Schoett

"Pora do przedszkola"- A. Sójka- audiobook

"Kicia Kocia w przedszkolu"- A.Głowińska

"Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki"-A. Fręczek


*Codzienność z przedszkolem

Nie unikajcie tematu i nie uznajcie, że jak raz czy tam dwa porozmawialiście z agentem o tym to już jest super gotowy i możecie temat zakończyć. Wręcz przeciwnie - niech przedszkole wejdzie do Waszej codzienności. Budujcie przedszkole z klocków, wraz z salami, ogrodem, stwórzcie grupę, ćwiczcie z misiami i lalkami, organizujcie im też zajęcia.

* Ćwiczymy rozstania

Jeśli do tej pory, a znam takie przypadki, nie rozstawaliście się w ogóle z agentem to pora zacząć ćwiczyć !

Zostawcie agenta na jakiś czas np. godzinę pod opieką kogoś z rodziny, oczywiście agent musi dobrze znać te osoby ! Dzięki temu poćwiczymy rozstania i powroty !* Agent- inicjator


-Zabierz ze sobą agenta, gdy będzie mu kupować przedszkolną wyprawkę. Niech wybierze sobie potrzebne rzeczy, z których będzie korzystał w przedszkolu. Wiecie jaki potem będzie z tego dumny !Uważam, ze są to najważniejsze rady bo pochodzą od moich rodziców :) a jak ma wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu oraz uwaga, uwaga ! Jak przygotować Was rodziców to znajdziecie tu - https://www.panipedagog.com/post/pocz%C4%85tki-dziecka-z-niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85-w-przedszkolu


A tu https://www.panipedagog.com/post/i-tak-si%C4%99-trudno-rozsta%C4%87 macie pare ważnego infa o rozstaniach z agentami ! :)Ps. Używałam jak do Was pisałam liczby mnogiej bo mega fajnie jest jak oboje rodziców się w to włączy ! ;)

912 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page