top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Agenci NieśmialiCzęsto stety/ niestety spotkam się, że Agenci nieśmiali mieli stwierdzoną przez zacną poradnię fobię społeczną, zaburzenia lękowe lub od razu z grubej rury mutyzm. Czy jest to prawdą ? Niejednokrotnie przekonałam się, że nie, nie jest !


Przed rozpoczęciem terapii dokładnie czytam orzeczenia/opinie - wiecie, chcę wiedzieć, co spece napisali żeby to sobie zweryfikować z rzeczywistością, że tak powiem.

Pewnego razu czytając papiór z poradni oczom nie wierzyłam- podejrzenie fobii społecznej, mutyzmu wręcz. I mówię- o ja cie !! Będzie co do roboty !

Z relacji rodziców wynikało coś innego... Więc trzeba było działać i sprawdzić jak jest naprawdę ! :)


W tamtym okresie mało było przydatnych pomocy do pracy z takimi Agentami więc mówię sobie- pójdę, nie będę cudować, zobaczę, poznam,co to za Agent. No i przyznam szczerze, że podczas terapii robił to, o co go prosiłam, mało gadał- to fakt. Ale myślę, widzi mnie pierwszy raz w życiu na oczy więc może nie chce wchodzić ze mną w gadkę. O dziwo ! Rodzice mi powiedzieli, że nie wiedzą, co ja zrobiłam, że godzinę robił to, o co go prosiłam i jakoś nam szły te zajęcia bo wcześniej nikt ze speców tego nie dokonał :)


No cóż mam jakiś dar czy "cuś" ;)


Po paru zajęciach okazało się, że ów Agent jest nieśmiały. Zaczął ze mną gadać i fajnie ćwiczyć. I tak sobie gadamy, ćwiczymy tą nieśmiałość ! :) To, to by było tytułem wstępu :) Ja wiem, że trochę długaśny ale miałam wenę na pisanie ;)


A teraz konkrety !


Nieśmiałość- co to ?


To nie da się ukryć zaburzenie. I wychodzi na jaw w sytuacjach społecznych. A już zwłaszcza w tych momentach, gdzie mamy ocenę człowieka.


Nieśmiałość- objawy


*trudności związane z gadaniem bo pojawia się napięcie wiązadeł głosowych, głos jest słaby, mięśnie twarzy są mega sztywne - więc jak tu gadać ?

Pojawiają się trudności w poruszaniu się, drżenie palców, Agent wydaje się zmęczony, zmysły maja ograniczone działanie, może pojawić się bladość lub czerwoność na twarzy, wzmożony pot, suchość w gardle.


* Nieśmiałość- skąd się bierze ?


Po pierwsze


Z mądrych książek, np. A.Elaine „Wysoko wrażliwe dziecko.Jak zrozumieć dziecko i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?”,wiem, że Agenci nieśmiali nie przyswoili w odpowiednim sposobie i formie umiejętności społecznych. Szczególnie tych związanych z kontaktami z innymi.


Po drugie


To skutek złych doświadczeń. Agenci przejechali się w jakiejś sytuacji, zostali obrażeni, wyśmiani i boją się podobnych sytuacji.


Po trzecie


Nieśmiałość Agentów to też wpływ nieśmiałości rodziców.


Agenci, którzy przebywają z rodzicami mogą przyswajać ich zachowania poprzez naśladownictwo czy identyfikacje z rodzicami


czyli


*Rodzina nadmiernie opiekuńcza i rodzina, która nie okazuje odpowiedniego zainteresowania emocjonalnego Agentom.


Wiem, bo pracuje z Agentami również z takich rodzin. Często skutkiem jest moczenie nocne, problemy z jedzeniem, snem. Może to doprowadzić do powstania lęku u Agentów- a z tym jest co robić w czasie terapii !


W następnym poście z tego cyklu napisze Wam jak nieśmiałość wpływa na funkcjonowanie Agentów !473 wyświetlenia0 komentarzy

Comentarios


bottom of page