top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Agent słabowidzący- jak wygląda diagnoza ?


Teorie znajdziecie o -tu- :) -https://www.panipedagog.com/post/par%C4%99-s%C5%82%C3%B3w-o-dziecku-s%C5%82abowidz%C4%85cym


A teraz czas na praktykę ! :)


Diagnoza jest podstawą podstaw, że tak powiem ! Wiadomo, od czegoś trzeba zacząć ! i Dobrze to robić w odpowiedniej kolejności !


Dlatego dziś Wam przybliżę jak wygląda diagnoza wzroku Agenta słabowidzącego ! Parę istotnych informacji dla rodziców/opiekunów, nauczycieli, speców ! Do rzeczy więc ! ;)


Wiadomo, aby lepiej , skuteczniej i właściwej wspierać rozwój Agenta słabowidzącego trzeba odpowiednio i właściwe rozpoznać jego możliwości, predyspozycje i potrzeby !


Jest to istotne, bo każdy Agent ma inne potrzeby i możliwości i wymaga indywidualnego podejścia ! Dlatego, co za tym idzie diagnostyka powinna być następująca :


*diagnoza okulistyczna


Dzięki niej mamy jasną diagnozą dotyczącą widzenia- zakresu widzenia Naszego Agenta.


*diagnoza psychologiczna


Dzięki niej znamy ogólną sprawność intelektualną Agenta, jak również znamy stopień kompensacji percepcyjnej czyli po polskiemu wiemy, w jakim stopniu Nasz Agent wykorzystuje info za pomocą zmysłu dotyku, słuchu lub innych nieuszkodzonych analizatorów służących do poznawania przez Agenta świata, do orientacji czy lokomocji. Diagnoza psychologiczna określi również deficyty, braki w zakresie funkcjonowania percepcyjno- motorycznego.


*Diagnoza tyflopedagogiczna


Moja brocha, jeśli chodzi o diagnozę, że tak powiem :)


A więc Moi Drodzy ja na podstawie infa i danych okulistycznych określam stopień, w którym Agent wykorzystuje wzrok. Określam też optymalne dla Agenta warunki zewnętrzne, które dotyczą pracy wzrokowej czyli tzw. Funkcjonalna Ocena Widzenia- do tego służą mi min. pomocne tablice, które już widzieliście na fejsie i stronie :) Dzięki tej ocenie wiem min. jak Agent widzi, z jakiej odległości widzi, czy dostrzega przedmioty, zabawki, czy widzi przeszkody, czy potrafi je omijać, czy potraf ocenić wysokość położenia przedmiotów, wysokość schodów, głębie pomieszczenia, czy przedmioty się ruszają czy nie. Określam w jakim stopniu korzysta z pomocy okulistycznych, jaki jest poziom umiejętności czytania i pisania, jaką Agent ma orientację przestrzenną i jak sobie radzi w codziennym życiu, że tak powiem podczas wykonywania codziennych czynności !


Musimy pamiętać, że Funkcjonalna Ocena Widzenia nie zastąpi wizyty u okulisty czy u optometrysty ! Nie sprawdzam parametrów wzrokowych i nie dobieram korekcji okularowej ! -Ale więcej o tym w osobnym wpisie ! :)


Diagnoza za Nami a przed Nami post o Funkcjonalnej Ocenie Widzenia i metody pracy z Agentem słabowidzącym !736 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page