top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Agent z mutyzmem wybiórczym-jak zacząć mądrze działać ?Zacznę od tego, że diagnozy Agenta z mutyzmem dokonuje oczywiście psychiatra. Jednak to właśnie my- rodzice, opiekunowie, wychowawcy i nauczyciele stawiamy pierwszą diagnozę dotyczącą podejrzenia mutyzmu wybiórczego u Naszego Agenta !


To właśnie my obserwujemy Agenta na co dzień, zauważamy trudności w komunikacji werbalnej z innymi Agentami i dorosłymi, czy też problemy z kontaktem wzrokowym i sztywne zachowania.

Ale o tym to już wiecie i sobie przypomnicie o - tu- https://www.panipedagog.com/post/dlaczego-moje-dziecko-nie-m%C3%B3wi-czyli-par%C4%99-s%C5%82%C3%B3w-o-mutyzmie :)


Gdy już mamy sygnał podejrzewający mutyzm trzeba działać !

Nie lekceważmy go ! A jak trzeba działać o tym dowiecie się tu :) Szczególnie rodzice i opiekunowie Agentów :) Ale też Wy - koleżanki i koledzy wychowawcy, nauczyciele i spece dowiedziecie się/ przypomnicie sobie jak działać ;) Bo czasami warto jest podpowiedzieć rodzicom i opiekunom od czego zacząć mądrze działać! :)


Po pierwsze primo !


Udajemy się do Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej. Jak do tego przygotować Agenta to dowiecie się o -tu- https://www.panipedagog.com/post/jak-przygotowa%C4%87-agenta-do-wizyty-w-poradni


Wizyta ta, da Nam wstępne badanie psychologiczno- pedagogiczne i może to też być cenne info dla psychiatry jak już Wam wyżej wspomniałam, tylko psychiatra dokonuje takiej diagnozy!


Po drugie primo


Możecie udać się prywatnie do psychiatry z Waszym Agentem


Z pewnością na takiej rozmowie będziecie poruszać tematy związane z rozwojem Agenta, jego trudnościami, jego funkcjonowaniem w placówce. Warto mieć ze sobą następujące papióry :


-opinie z placówki lub też z zajęć dodatkowych

-opinie psychologa, logopedy, innego speca jeśli jest taka możliwość

- nagranie Waszego Agenta w swobodniej zabawie


Po trzecie primo


Gdy mamy już potwierdzoną przez psychiatrę diagnozę mutyzmu wybiórczego i stosowne papióry czyli


-Zaświadczenie lekarskie, które będzie Wam potrzebne podczas spotkania Zespołu, w którym jasno jest napisane, że Wasz Agent wymaga :


*WWRD- powołując się na MEN - WWRD przysługuje każdemu Agentowi od momentu wykrycia niepełnosprawności w tym przypadku mutyzmy wybiórczego- te słowa powinny być napisane :)


*kształcenia specjalnego ze względu na mutyzm wybiórczy


*zaświadczenie lekarskie dotyczące stanu zdrowia Agenta tym razem dla potrzeb Zespołu orzekającego niepełnosprawność

Pamiętajcie !


Orzeczenie o niepełnosprawności nie jest niezbędne do tego, aby Wasz Agent otrzymał należytą pomoc w placówce ! Do tego są potrzebne papióry z PPP :)!


Po czwarte primo


-papióry dotyczące orzeczenie niepełnosprawności oraz papióry od speców, którzy przeprowadzali badania/ diagnozy naszego Agenta plus wniosek o wydanie orzeczenia składamy miejskim/powiatowym Zespole do jej orzekania i czekamy na termin ;)


-zgłaszamy się również do PPP, do której należymy :)
Diagnoza mutyzmu i plan działań diagnostycznych, że tak powiem, za Nami a przed Nami metody pracy z Agentem z mutyzmem ! ;)

713 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page