top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Bajki- czytajki w domowym zaciszu i nie tylko

Zaktualizowano: 1 sie 2020
Bajka - prosta rzecz a cieszy ;). Zwłaszcza teraz, gdy rodzice spędzają trochę więcej czasu w domu niż zazwyczaj. Na pewno czytacie swoim dzieciom bajki więc dlaczego nie sięgnąć po tzw. bajkę terapeutyczną?. Po nią możemy sięgnąć zawsze, gdy musimy jakieś trudne wiadomości przekazać dziecku, gdy chcemy wyrobić w nim pewne nawyki, ale nie tylko jest od tych spraw ;) .

Bajki te również możemy wykorzystywać my- nauczyciele i terapeuci pracując indywidualnie czy grupowo. I nie ważne czy to grupa masowa, integracyjna czy specjalna. Ja osobiście pracuje bajkami w każdej z wyżej wymienionych możliwości i wiecie co sprawdza się

to ; ).

A więc po kolei bajka terapeutyczna jest krótka, wiadomo ma morał i jest specjalnie tworzona dla dzieciaków od 3 do 9 lat. Alee jej magia polega na tym, że świat w niej opisany jest widziany oczami dziecka. Z reguły najważniejszą rzeczą jest przezwyciężanie i zredukowanie lęku, który pojawia się u dzieci w różnych sytuacjach. Zawsze w takiej bajce bohater znajduje się dość trudnej sytuacji i przeżywa różne stany lękowe. Jednak postacie, które się pojawiają obok niego w bajce mają na celu pomóc ów bohaterowi przezwyciężyć sytuację, w której się znalazł. A dziecko lub dzieci, mają możliwość przejścia całej tej trudnej drogi wraz z bohaterem, aż do wyjścia z tego lęku. Główni bohaterowie to zazwyczaj dzieci, małe zwierzątka, zabawki, z którymi dziecko się utożsamia ;).

Ich rodzaje to :

Bajka relaksacyjna- wiadomo, ma służyć relaksowi, wyciszeniu, uspokojeniu

Bajka psychoedukacyjna- poszerza wiedzę dziecka i dotyczy rozwiązania trudnych emocjonalnych sytuacji

Bajka psychoterapeutyczna – tutaj zahaczamy o bajkoterapię ponieważ te bajki są dłuższe, rozbudowane. Mają obniżyć lęk, przekazać pozytywne emocje, wiedzę o sytuacji lękowej i sposoby rozwiązania trudnej sytuacji.

Pamiętajmy, że jeśli dziecko po wysłuchaniu bajki jest żywo nią zainteresowane to należy przepracować bardziej ten problem ;).

Co tydzień będę się z Wami dzieliła krótkimi bajkami. Można

je wykorzystać w miejscu swojej pracy z dzieckiem/ dziećmi lub

w domowym zaciszu :).

W zdjęciu znajdziecie rodzice- propozycje bajki na ten tydzień wraz z przykładowymi pytaniami do niej, a nauczyciele i terapeuci program czytelniczy- może Was zainspiruje :).

183 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page