top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Diagnoza pedagogiczna - kiedy ją przeprowadzić ?

Zaktualizowano: 20 maj 2020I znowu miało być o czymś innym, ale wiecie dlaczego znowu nie jest :). Alee bardzo mnie to cieszy, że co raz więcej z Was do mnie pisze z prośba o pomoc, pytaniem czy z jakimś problemem, który możemy wspólnie rozwiązać ;). Przynajmniej wiem, że ktoś czyta te moje pedagogiczne wypociny :). Alee wiecie są też hejterzy no cóż haters gonna hate ! Więc nie traćmy na nich czasu tylko do rzeczy !:)

Najbliższych parę wpisów poświęcę temu kiedy przeprowadzić diagnozę pedagogiczną, jak ją wykonać , co zbadać, co nam to da i co dalej mamy robić, gdy już taką diagnozę mamy. Bo bez tego trochę słabo wyglądałaby nasza terapia.

Zacznijmy więc od początku. Kiedy mamy przeprowadzić diagnozę ?

Wiecie, że diagnozę pedagogiczną przeprowadza się już w przedszkolu żeby sprawdzić czy dany agent czy agentka może iść do klasy pierwszej ? W przypadku, gdy rodzic lub wychowawca wahają się czy dziecko może rozpocząć naukę w szkole wtedy diagnozujemy gotowość szkolną. Gdy dziecko nie osiągnie odpowiedniego poziomu gotowości szkolnej czy to np. w sferze emocjonalnej czy poznawczej możliwe jest jego odroczenie. Alee to już na pewno wiecie ; ). Diagnoza uwaga nie tylko ma na celu określić co jest przyczyną niepowodzeń szkolnych dziecka ale również ma zbadać czy dane dziecko nie jest uczniem zdolnym. Więc jak widzicie nie diagnozujemy tylko tych z „problemami” : ).

Diagnozę przeprowadza się u dzieciaków z klas I, II, III zwłaszcza, gdy zauważymy, że z naszym agentem jest coś nie tak i ma trudności

z pisaniem, czytaniem lub liczeniem. Z koli u dzieciaków w klasach IV, V, VI, VII, VIII po to, aby przeprowadzić kontrolne badanie, ale tylko w przypadku, gdy były badane wcześniej albo, gdy wydajemy opinie dotyczącą zdiagnozowania specyficznych trudności w nauce czyli np. dysleksji. Wiecie, że uczniów szkół średnich też się bada,

a nawet studentów?

W kolejnym wpisie trochę Wam przybliżę to, co my możemy zbadać tą diagnozą. :)

166 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page