top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Dlaczego moje dziecko nie mówi?- czyli parę słów o mutyzmie

Zaktualizowano: 6 mar 2021Jestem świeżo po super hiper szkoleniu z mutyzmu więc uznałam, że na świeżo podzielę się z Wami paroma ciekawymi informacjami. Nie to, że nic wcześniej o mutyzmie nie widziałam czy nie pracowałam

z takimi agentami. Coś tam widziałam, z kimś tam pracowałam :) Więc do rzeczy ! Nie będę tutaj używać książkowych, ślicznych definicji bo i po co ? Wolę pisać po polskiemu :)


Na początek zadaj sobie podstawowe i proste pytania czyli takie, jak ja to nazywam 3 razy CZY


*Czy Twoje dziecko pięknie mówi w domu , a w przedszkolu czy szkole nagle przestaje się odzywać?

*Czy Twoje dziecko w przedszkolu/szkole milczy, lecz rozmawia tylko z wybranymi przez siebie osobami ?

*Czy Twoje dziecko nagle przestało mówić po przeżyciu jakieś trudnej, traumatycznej czy ciężkiej dla niego sytuacji ?


Jeśli odpowiedź na powyższe pytani brzmi : TAK – to być może Twój agent czy agentka zmaga się z mutyzmem.


Mutyzm selektywny zwany również wybiórczym. Nie wiem czemu wolę tą drugą nazwę :).To zaburzenie związane z wiekiem dziecięcym ponieważ już pierwsze objawy, o których Wam napiszę mogą się pojawić przed piątym rokiem życia.


No i tu nawiąże do trzech CZY. Otóż- mutyzm to nic innego jak stała, ciągła niemoc związana z brakiem możliwości, z taką niemożnością mówienia ( nawet wypowiadania pojedynczych słów) tylko w wybranych sytuacjach, w których ktoś oczekuje od agenta wypowiedzi, odpowiedzi, zadania pytania tak jak w przedszkolu, czy w szkole. Taki agent mimo że słowem się nie odezwie w takich okolicznościach, o których wyżej napisałam to mówić będzie w innych np. w domu.

Okej więc już wam spolskowałam ( fajnie brzmi :) )to, co tak naprawdę nazywamy mutyzmem. Więc teraz napisze skąd on się tak właściwie bierze ?


Musimy pamiętać,że mutyzm może się pojawić u agentów, którzy są fizycznie zdrowi i nie stwierdza się u nich żadnych uszkodzeń czy zaburzeń natury neurologicznej !

Musimy pamiętać, że agenci dotknięci mutyzmem mogą nie mieć żadnych wad związanych z budową narządów mowy !

Musimy pamiętać, że agent nie przestał mówić tak po prostu, a nie mówienie nie jest złośliwością z jego strony !

Musimy pamiętać,że agent sam nie jest w stanie ogarnąć emocji, nie mówiąc o lęku a skutkiem właśnie jest niemówienie !

A przede wszystkim MUSIMY PAMIĘTAĆ, że agent z mutyzmem wybiórczym CHCE MÓWIĆ ale nie pozwalają mu na to te złe emocje, zaburzenia, traumy, które same nie miną. Nie da się ich przespać, przewinąć czy przeczekać !


Zdziwieni niektórzy z Was ? Też byłam jak pierwszy raz w życiu spotkałam dziewczynkę z mutyzmem. W ogóle to słowo mutyzm tak strasznie dla mnie brzmiało jakby ktoś był zmutowany czy coś. Dla kogoś, kto nie miał z tym styczności to właśnie tak brzmiało. Jednak wchodząc w to głębiej przestało mieć taki wydźwięk, gdy dowiedziałam się, co to słowo oznacza. A oznacza milczący, niemy.

No ale wiecie jak to Polaczkowa takie miałam na początku głupie skojarzenia.


Aaa więc wracając do tematu. Nie można ustalić jednej przyczyny mutyzmu dla wszystkich agentów. Związane jest to z tym, że każdy agent jest inny. I tak :

*milczenie nie jest ( choć zapewne znajdą się agenci z problemami w wymowie) spowodowane jakimiś poważnymi problemami w wymowie, jąkaniu, autyzmu czy też opóźnieniem w normie rozwojowej czy uszkodzeniem w budowie narządów mowy( choć i z problemami w budowanie narządów mowy też agenci się znajdą)

*agent funkcjonuje zazwyczaj w normie rozwojowej czy intelektualnej * agent potrafi mówić ! Powiem nawet więcej potrafi być gadatliwy, głośny ale oczywiście w wybranym przez siebie miejscu ! Zazwyczaj w domu ( wiem, potwierdzam, widziałam filmik dziecka z mutyzmem, z którym pracowałam, w warunkach domowych, który mama nakręciła. Mózg mój nie potrafił nadążyć nad ogarnianiem tego co i jak szybko mówi)

*brak mowy to nie złośliwość dziecka

* mutyzm rozpatrujemy w obrębie zaburzeń lękowych i fobii przed mówieniem

*mutyzm to nie jest nieśmiałość, z której agent sam z siebie wyrośnie

*wiecie, że agent z mutyzmem wcale nie musi nieśmiały i ciekawostka : agenci z mutyzmem wybiórczym nie mają natury samotników, mają potrzeby społeczne chcą czuć się akceptowane i lubiane.

Objawy towarzyszące to :

*unikanie kontaktu wzrokowego

*nieśmiałość

*unikanie kontaktu z rówieśnikami

*mówienie szeptem i to do wybranych osób

*lęk separacyjny

*płaczliwość

*zaburzenia snu

*spokojny temperament


Tak na koniec Wam napisze,że z mutyzmu wybiórczego nie wyrasta się, on nie mija. Nieleczony albo, gdy terapia jest nieprawidłowa może się utrwalić. Warto zacząć działać od razu bo jest fajnie podatny na działania terapeutyczne. Więc działajmy!

A jak? No najpierw to trzeba go zdiagnozować ! A jak ? - Tego dowiecie się w kolejnym poście dotyczącym mutyzmu :)


Moje źródełko materiałów szkoleniowych :)


229 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page