top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Dzieci OciemniałeSpora część agentów, z uszkodzonym narządem wzroku to agenci, którzy urodzili się niewidomi lub słabowidzący albo też stracili wzrok we wczesnym dzieciństwie. Jest też grupa agentów- którzy stracili częściowo lub całkowicie wzrok w wieku późniejszym - po ukończeniu 5 roku życia. Może być to nagłe- skutek wypadku czy wydłużone

w czasie- skutek choroby.


Dlatego dziś poświęcę parę słów na to, aby Wam przybliżyć dziecko ociemniałe. Temat uważam za dość ważny i dlatego wato jest więc wiedzieć trochę więcej na ten temat :)


Trudności, które są rezultatem całkowitej lub częściowej utraty wzroku powodują, że agent staje się agentem niepełnosprawnym. Prawda jest taka : im agent starszy tym problemy większe.


Dajmy na to mamy agenta paroletniego i agenta nastoletniego, u obu taka sama niepełnosprawność wystąpiła nagle. Agent starszy będzie miał większe problemy z przystosowaniem i akceptacją stanu zdrowia niż agent młodszy. Agentowi młodszemu łatwiej będzie je przezwyciężyć. Jak myślicie dlaczego ?


Uszkodzenie narządu wzroku dla każdej osoby to bolesne przeżycie związane z silną reakcją emocjonalną- nie ma co ukrywać, że tak jest. Nawet osobom zdrowym ciężko jest sobie wyobrazić taką sytuację, a co dopiero mają powiedzieć tacy dziecięcy agenci gdy ich to spotka ?


U dzieci takie reakcje emocjonalne mogą się odbijać na ich nauce i zachowaniu.


Dzieciaki, które gwałtownie tracą wzrok potrzebują szybkiej, lecz mądrej, przemyślanej i zaplanowanej, odpowiedniej pomocy ze strony rodziców, pedagogów i psychologa.


Wszyscy razem powinni okazać takiemu agentowi wyrozumiałość, a przede wszystkim powinni wspólnie działać ! Działania powinny być spójne, uzupełniające i powinni mu umożliwić przeżycie i przejście przez ten etap. Działania powinny też wspomóc agenta w przystosowaniu do nowego funkcjonowania. Więc widzicie znowu wychodzi na to, że trzeba razem działać! :)


A jak trzeba działać ? Temu poświęcę kolejny wpis poświęcony ten tematyce :)243 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page