Informacje, dotyczące procesu diagnostycznego Agenta z FAS znaleźć możecie tutaj:
A dziś, zgodnie z zapowiedzią pora na przybliżeniem Wam sensu i istoty prowadzenia Terapii Integracji Sensorycznej u dzieci z FAS.
Dzieci zmagające się z FAS, dosyć często mają dysfunkcje, które to wynikają z niewłaściwego przetwarzaniem bodźców sensorycznych, co jest spowodowane uszkodzeniami Obwodowego Układu Nerwowego - OUN. Szczególnie jeśli chodzi o systemy bazowe :
-przedsionek, który uczestniczy w "przyjmowaniu" wszystkich wrażeń i bodźców, ich selekcji, integracji i właściwej reakcji adaptacyjnej
-propriocepcja, czyli świadomość i czucie ciała, odpowiedni odbiór informacji płynącej ze ścięgien, mięśni i stawów
-różnicowanie sensoryczne, czyli dotyk, węch, słuch, smak, interocepcja
-Układ Limbiczny
Zarówno przedsionek, jak i słuch, który powstaje na bazie przedsionka, są bardzo wrażliwe na działanie substancji chemicznych takich jak leki, czy alkohol.
Z kolei prawidłowe przetwarzanie bodźców wzrokowych zależne jest również od połączeń neuronalnych, które prawidłowo działają dzięki przedsionkowi, a warunkują chociażby ruchy oczu.
Smak i węch są również wrażliwe na działanie substancji toksycznych już w życiu płodowym. Spożywany przez matkę alkohol zmienia smak wód płodowych i dlatego dzieci już są przyzwyczajane do mocnych i wyraźnych smaków.
Spożywanie alkoholu przez matkę powoduje również problemy z węchem. Dzieci te są podreaktywne na bodźce zapachowe i ciągle muszą ich sobie dostarczać.
Najczęstsze dysfunkcje Obwodowego Układu Nerwowego, które ja zdiagnozowałam u "moich" Agentów to :
-podreaktywność dotykowa, która wiąże się z trudnościami z odczuwaniem temperatury, niskim progiem bólu, zdarza się, że dzieciaki w zimie chcą wychodzić w krótkich spodenkach, czy też chodzą w butach, które obcierają ich do krwi, a oni tego nie czują
-nadreaktywność słuchowa
-podreaktywność smakowa
-podreaktywność węchowa
-podreaktywność przedsionkowa, która to wiąże się ze zbyt wysokim poziomem aktywności ,czy też ruchu
-podreaktywność propriocpetywna, która to wiąże się z brakiem świadomości ciała
-podreaktywność wzrokowa
-problemy posturalne, która wiążą się z zaburzoną małą i dużą motoryką
-problemy z planowaniem motorycznym, które to wiążą się z trudnościami w wykonywaniu sekwencji, czyli wyobrażenia- zaplanowania-wykonania
-opóźnienia w rozwoju mowy, czyli przedsionek
-trudności w nauce, czyli nie wypracowane funkcje percepcyjno-motoryczne
-zaburzenia modulacji sensorycznej, czyli nadreaktywność, podreaktywność, poszukiwanie wrażeń
Nie ukrywam, że liczy się czas ! Im szybsza i adekwatna z trudnościami dziecka diagnoza tym lepiej i szybciej można mu pomóc!
Tylko wspomnę, że terapie powinien prowadzić terapeuta neurorozwojowy- terapeuta integracji sensorycznej, najlepiej po dwu letnich studiach jak tu u Nas w Poradni Pani Pedagog się dzieje !
A w kolejnym poście z tego Cyklu przedstawię Wam funkcjonowanie niemowląt i mały dzieci z FAS!
תגובות