Dziś będzie o niepewności grawitacyjnej, która związana jest z modulacją sensoryczną !
Bo skoro poznaliście już Agentów nadreaktywnych, podrekatywnych i poszukiwaczy, a jesteśmy przed tym, jak zaburzona modulacja wpływa na funkcjonowanie Agentów, w różnych aspektach Ich życia, nie można nie wspomnieć o niepewności grawitacyjnej ! O której, ja też do pewnego momentu nie miałam zielonego pojęcia !
A konkretniej rzecz ujmując to niepewność grawitacyjna związana jest z nadwrażliwością przedsionkową !
Wyobraźcie sobie, że stoicie na kamieniu, przed Wam jest dość wątłej konstrukcji most, a pod Wami przepaść, rzecz jasna znajdujecie się dosyć wysoko od podłoża. Każdy Wasz krok musi być przemyślany i odpowiednio dobrany bo inaczej spadniecie w przepaść !
I jak wrażenia :)?
Zapewne czujecie obawy, lęk, a nawet strach, gdy pomyślicie, że możecie spaść zw dół. Z pewnością wolelibyście zostać na tym kamieniu niż przejść po tym moście!
I takie właśnie odczucia towarzyszą Naszemu Agentowi, który odczuwa niepewność grawitacyjną ! Dla niego, zrobienie kroku z podłogi na materac to ogromny, wymagający dużej ilości czasu wyczyn !
*Co na to wpływa ?
Jest to związane, jak już wspomniałam, z nadwrażliwością przedsionkową, która polega na niewłaściwej modulacji infa przedsionkowego, który to pochodzi
z receptorów ruchu liniowego.
*Jak się objawia ?
Agent:
-ma wzmożone napięcie mięśniowe
-czuje niepewność, lęk, a nawet strach przed zmianą pozycji głowy i ciała
-czuje lęk przed schodzeniem i wchodzeniem ze schodów
-ma wolne tempo podczas zabaw i gier ruchowych
-unika wind czy ruchomych schodów
-woli zabawy "na leżąco" czy siedząco
-unika zabaw na huśtawce, ślizgawce, karuzeli
*Na co wpływa ?
Niepewność grawitacyjna wpływa na funkcjonowanie Agenta. Zarówno emocjonalne, jak i społeczne !
Agent, który odczuwa strach i lęk będzie unikał zabaw w grupie np. przedszkolnej czy szkolnej.
Agent może też być niezrozumiały przez dorosłych bo będą podchodzić do Niego
z dystansem, często z rozbawieniem. Dlaczego ? Bo będą uważać jego strach i lęk za coś irracjonalnego.
Agent będzie się wycofywał, będzie płakał, uciekał - po to, żeby unikać nieprzyjemnych dla siebie sytuacji. I dlatego będzie miał łatki : "uparciucha"
i "niegrzecznego" dziecka.
Uwaga !
Niewłaściwa modulacja wrażeń jest związana ze zmianą położenia głowy. Wzmacnia się przy ruchach głowy. A szczególnie to w chwili przechodzenia
z pozycji, którą Agent zna, do pozycji, której Agent nie zna, a co za tym idzie, jest dla Niego nowa!
I właśnie dlatego, zauważcie, że Agenci, którzy mają niepewność grawitacyjną usilnie starają się utrzymywać głowy w bezruchu , najdłużej jak się da. I w tym czasie też nie przyjmują nowych pozycji. A szczególnie i usilnie starają się nie odrywać stóp od podłogi !
Wspomniałam już Wam wyżej o Agencie, z którym była ogromna praca nad tym, aby odważył się przejść z podłogi na materac! Dla niektórych z Nas może się to wydać absurdalne- gdy tak myślicie przeczytajcie i wczujcie się w rolę z początkowej części postu. Wtedy poczujecie to, co czują Agenci z niepewnością grawitacyjną !
Ale Moi Drodzy wspólna praca i współpraca z rodzicami czy opiekunami czyni różniaste cuda ! Ale o tym w kolejnym poście z tego Cyklu!
A tutaj macie przykład niepewności grawitacyjnej w przypadku pokonywania schodów !
Corka jest w terapii od 3 lat. Zaczynaliśmy od histerycznego wrzasku na sam widok hustawki... Teraz to ulubione ćwiczenie 😉 problem jest natomiast z korzystaniem z toalety - tylko z nakładką, bo strach przed wpadnięciem do środka uniemożliwia załatwienie pilnej potrzeby.. Mnogość problemów dzieci z zaburzeniami Integracji Sensorycznej jest tak ogromna i zróżnicowana, dla ludzi nie w temacie problemy naszego dziecka są absurdalne i niepojęte. Nie zdają sobie sprawy ile czasu i pieniędzy zajęło nam choćby to, żeby bawiła się na hustawce.. Tak prozaiczna rzecz