top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna- Modulacja Sensoryczna


Modulacja Sensoryczna ! Temat już był przeze mnie poruszany, ale dziś chcę Wam go pogłębić ! Dlaczego ? Czytając ten wpis będziecie wiedzieć dlaczego !


W dzisiejszym poście skupię się na modulacji sensorycznej o typie

nadreaktywnym !


Osoby z nadreaktywnością sensoryczną unikają nadmiernego dotykania i bycia dotykanym. Nie przepadają za zajęciami plastycznymi, unikają brudzenia rąk i buzi. Nie chcą malować farbami i kleić klejem- bo to brudzi. Unikają chodzenia boso. Unikanie zabaw plastycznych, chcąc nie chcąc, rozwijających motorykę małą i funkcje manipulacyjne, skutkuje słabszymi zdolnościami grafomotorycznymi i manipulacyjnymi.

Dzieciaki nie przepadają za myciem, czesaniem obcinaniem włosów i paznokci. Zabiegi pielęgnacyjne również nie będą należy do najprzyjemniejszych min. mycie zębów, czyszczenie uszu, nosa, smarowania kremem. Metki czy określone materiały i struktury, również konsystencja wybranych produktów też będą nieprzyjemne.


Przez trudności związane z dotykaniem mogą słabo eksplorować otoczenie, co może skutkować brakiem lub krótkim raczkowaniem lub też gorszą świadomością znajomości i schematu ciała oraz przestrzeni.


Agenci nadreaktywni są przywiązani do ubrań, a co za tym idzie nie lubią nowych ubrań, krótkich rękawów czy krótkich spodenek. Gorzej znoszą "ciasne" ubrania typu getry, rajstopy, golfy, czapki. Nie przepadają za wybranymi materiałami koców, pościeli ze względu na szorstkość i "drapanie i gryzienie". Mogą mieć trudności ze zmianą temperatury, źle odbierają podmuch wiatru, gdy wyjdą z wody.

Zdarza się również tak, że u dzieci z nadreaktywnością sensoryczną występują trudności w sferze orofacjalnej, ponieważ ten obszar jest wyjątkowo wrażliwy, stąd trudności w tej sferze, nad którymi również pracuje się podczas terapii SI.


I teraz wytłumaczenie ważności postów dotyczących modulacji !

Moi Drodzy- modulacja, jest, jak ja to nazywam, wypadkową, efektem końcowym działania Ośrodkowego Układu Nerwowego, który My- rodzice, terapeuci, nauczyciele widzimy na co dzień !


Dzieci nadreaktywne unikają zabaw z innymi dziećmi, mogą też pokazywać negatywne reakcje w czasie zabaw z innymi- zachowania agresywne lub całkowite wycofywanie się, w tym nagły płacz. Wolą inicjować zabawy, niż się podporządkowywać. Ponieważ wolą kontrolować otoczenie, a raczej bodźce, które do nich dochodzą. Często prezentują reakcje "walki i ucieczki", przy wygaszonym odruchu MORO. Dlatego dzieciaki nadreaktywne mogą prezentować labilność emocjonalną, nadmierną płaczliwość czy skłonność do bójek. Mamy tutaj również problemy z koncentracją uwagi, upór, niechęć do przebywania w miejscach gdzie jest gwarno.


OUN może być przeciążony i stąd mogą pojawić się opisane powyżej zachowania dziecka. Dlatego Agenci nadreaktywni nie lubią zmian, głośnych miejsc, ukazują pewną sztywność zachowań i przywiązanie do rutyny. A jak to wygląda w poszczególnych systemach sensorycznych ? O tym w kolejnym poście z tego Cyklu!



334 wyświetlenia0 komentarzy

Kommentare


bottom of page