top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna- Mowa Czynna- Wstęp


Dysfunkcje oralno- twarzowe- sfera oralna czyli, jak ja to nazywam "buziowa", jest jedną z najbardziej czułych sfer w naszym ciele, jak nie najbardziej, dlatego będąc diagnostą zajmującym się nieprawidłowościami w funkcjonowaniu Ośrodkowego Układu Nerwowego, warto zwrócić na nie uwagę.


Dysfunkcje te, to trudności z przetwarzaniem bodźców w obrębie twarzy i jamy ustnej. Warto wiedzieć czym są, jak się objawiają, jak je zdiagnozować, szczególnie wtedy, kiedy przychodzą do Was rodzice Agentów, którzy mają trudności z wokalizacją i mową.

Usprawnianie tych zaburzeń wspomaga rozwój wokalizacji, mowy, usprawnia skuteczność ćwiczeń logopedycznych, oraz wpływa na rozwój społeczno- emocjonalny dziecka.


Terapia procesów integracji sensorycznej jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, czyli do osiągnięcia gotowości do artykulacji, a co za tym idzie do pojawienia się pierwszych sylab, a następnie słów. Po właściwej diagnostyce, włączeniu terapii SI i zastosowaniu adekwatnej dla potrzeb dziecka terapii i pracy domowej, widoczne są zmiany w jego funkcjonowaniu. Czas ich pojawienia się zależy od uszkodzeniem Ośrodkowego Układu Nerwowego, ale z doświadczenia wiem, że od 3 miesięcy pojawiają się przełomy w funkcjonowaniu Agentów. Zmniejsza się też ruchliwość, co sprzyja i staje się przełomem dla dalszej pracy terapeutycznej, ponieważ dziecko zaczyna współpracować z terapeutą!


Właściwa diagnoza SI, właściwie dostosowany program terapii, praca domowa rodziców - pod nadzorem terapeuty, rzecz jasna, czyli korekcja zaburzeń

Ośrodkowego Układu Nerwowego, jest podstawą i stymuluje rozwój mowy czynnej !


Jak TO się dzieje ? O tym w kolejnym poście !149 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page