top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Profil Sensoryczny- Wstęp


W dzisiejszym poście pora na wyjaśnienie znaczenia Profilu Sensorycznego !

Jest to bardzo ważna kwestia, bo dotyczy zarówno Agentów jak i osoby dorosłe !


*Cóż to takiego ?

Profil Sensoryczny mówi Nam o tym, jaki rodzaj, oraz typu bodźców preferujemy, jakich unikamy. Ukazuje również sposób, przetwarzania bodźców przez Nasz układ nerwowy. A teraz przybliżę Wam, co wchodzi w skład Profilu Sensorycznego.


Z pewnością, znacie osoby, które potrafią uczyć się w hałasie, czy też osoby, którym ten hałas nie będzie przeszkadzał w spaniu. O takich osobach, będziemy mówić, że mają WYSOKI PRÓG POBUDZENIA. Dlaczego ?

A no, dlatego, że osoby, z wysokim progiem pobudzenia, będą reagowały dopiero, gdy bodźce będą bardzo silne, mocne i intensywne.


Z pewnością, znamy również osoby, które słysząc najmniejszy hałas, szept, dźwięk, odczuwają dyskomfort. Dzieje się tak, dlatego, że układ nerwowy tych osób rejestruje każdy, nawet najmniejszy bodziec. O takich osobach mówimy, że mają NISKI PRÓG POBUDZENIA.


Profil Sensoryczny, poniekąd decyduje o Naszej codzienności. Wpływa na wybory Naszych aktywności, pracy, spędzania czasu wolnego. Możecie zauważyć, że Agenci również, wybierają te aktywności, które zaspokajają Ich potrzeby sensoryczne, wynikające właśnie z Profilu Sensorycznego.


Uwaga, uwaga, uwaga ! Zdarza się tak, że Profil Sensoryczny jest mylnie brany pod uwagę jako zaburzenia Integracji Sensorycznej !

Musimy wiedzieć i pamiętać o tym, jak już wspomniałam, że Profil Sensoryczny to Nasze upodobania sensoryczne. Z kolei o zaburzeniach, możemy mówić, gdy bodźce, które do Nas docierają i sposób, w który je przetwarzamy znaczenie utrudnia Nam funkcjonowanie !


Czym charakteryzują się konkretne Profile Sensoryczne ? O tym w kolejnym poście z tego Cyklu!


A tutaj przykład Wysokiego i Niskiego Progu Pobudzenia !328 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page