top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna- Ruchy Choreoateotyczne


Ruchy choreoateotyczne, czym są owe ruchy ? Dlaczego poruszam ich kwestię w przypadku integracji sensorycznej ? Cóż mają wspólnego z zaburzeniami Ośrodkowego Układu Nerwowego ?

Postanowiłam o nich napisać, ponieważ coraz częściej spotkam się ze zdiagnozowanymi "tikami". Tylko pytanie, czy są to "tiki", czy ruchy choreoateotyczne?


Zacznijmy od początku !

Ruchy choreoatetotyczne, mają to do siebie, że są szybkie i nieskoordynowane. Pojawiają się również mimowolnie, a osoby, u których występują nie mają nad nimi kontroli. Są związane, z niczym innym, jak zaburzeniami układu nerwowego. Zatem terapeuta neurorozwojowy, podczas wykonywanej diagnostyki, w tym nie tylko spotkań z dzieckiem, osobą na sali, jest w stanie określić, czy mamy do czynienia z ruchami choreoatetotycznymi.


Przyczyną tych ruchów mogą być nawet "niewielkie" zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego. Mogą również, dać o sobie znać w późniejszym okresie życia, kiedy terapia była nieadekwatnie prowadzona do zaburzeń, lub zakończona terapia, zakończyła się, a rodzice, pacjenci, nie otrzymali dalszych wskazówek, jak funkcjonować z zaburzeniami układu nerwowego. Ruchy te, mogą być również związane z :

-mózgowym porażeniem dziecięcym

-chorobą Wilsona

-żółtaczką noworodków

-fenyloketonurią

-chorobą Huntingtona

-udarem mózgu

-chorobą nowotworową Ośrodkowego Układu Nerwowego

-guzem mózgu


Ruchy choreoatetotyczne są również skutkiem niedotlenienia, czy też niedokrwienia części układu nerwowego. Jak już wiecie, nawet niewielkie niedotlenienie, może mieć ogromne konsekwencje dla prawidłowego funkcjonowania Ośrodkowego Układu Nerwowego, dlatego przed diagnozą "tiki", sprawdźmy dokładnie funkcjonowanie układu nerwowego, bo niejednokrotnie wyniki EEG, lub innego typu badań, w których wszystko jest w normie, lub na pograniczu normy, nie dają nam odpowiedzi na pytanie, "skąd to się wzięło?" i zajmują się skutkiem, a nie przyczyną !


W kolejnym poście przybliżę Wam, czym charakteryzują się takie ruchy !

249 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page