top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Sen


Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego i ich wpływ na sen.


Problemy związane z zasypianiem, problemy z wybudzaniem się, problemy ze snem, czy w końcu problemy z lunatykowaniem- to wszystko jest związane z niedojrzałym, inaczej pisząc zaburzonym Ośrodkowym Układem Nerwowym.

Jak to wygląda w praktyce ?


Agent z zaburzeniami OUN może potrzebować dość długiej drzemki w trakcie dnia, lub w ogóle jej nie potrzebować, nawet jeśli jest mocno zmęczony. Problemy ze snem, mogą mieć swoją przyczynę z dużym zapotrzebowaniem na ruch. Jeśli w ciągu dnia, Agent, a raczej jego OUN, nie otrzymał wystarczającej dawki ruchu, poziom jego pobudzenia może wzrastać, a co za tym idzie wzrasta nadmierne pobudzenie w nocy.


Pamiętajmy też o tym, że Agenci nadreaktywni, lub podreaktywni w różnicowaniu sensorycznym, mogą się czuć po prostu źle w swoim łóżku. Piżama, pościel, prześcieradło może być szorstkie, może gryźć, może inaczej pachnąć, zwłaszcza po praniu, a kołdra może być zbyt lekka, lub zbyt ciężka.


Właściwie prowadzona terapia metodą Integracji Sensorycznej,ma za zadanie wpływać na przyczynę, nie na skutek ! Dlatego ma działać, w przypadku trudności opisanych powyżej, na modulację, czyli stan pobudzenia i samouspokojenie.


Złoto-Platynowe Rady, mające na celu pomóc Agentowi w zasypianiu, spaniu i nie budzeniu się w nocy :

- w ciągu dnia :

dużo ruchu, np. huśtanie się na huśtawce, bieganie, ciężka praca, np. przenoszenie kosza z praniem


-przed pójściem spać:

ciepła kąpiel, tuż przed położeniem się, dwie godziny przed spaniem wyłączenie telewizora i komputera


-w łóżku :

jedna bajka, masaż pleców i kompresja stawów braków, rąk i nóg, opatulenie Agenta obciążeniowym kocem, powiedzenie "udawaj, że śpisz"


-po opatuleniu :

zapalenie nocnej lampki, jeśli Agent boi się ciemności, włączenie muzyki sprzyjającej zasypianiu np. Bacha lub Mozarta, kołysanki, odgłosy natury, takie jak dźwięków fal, deszczu.


OUN, jak ja to nazywam, jest siecią naczyń powiązanych, trzeba wiedzieć, co z czym działa, po co i dlaczego i dopiero wtedy mądrze działać, bo jak widzicie "wszystko" wpływa na "wszystko".


Opracowanie Złoto - Platynowych Rad wg. C.S. Kranowitz plus Pani Pedagog

185 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page