top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna- Zaburzenia Integracji Sensorycznej - Przyczyny


Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego, istnieją samodzielnie, choć często zdarza się, że rzutują na różne problemy w różnych aspektach funkcjonowania. Właśnie dlatego, kolejne posty będą poświęcone tej tematyce ! Ale zacznijmy od początku !


Odwieczne pytanie :Co jest przyczyną zaburzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego ?


Na początku napiszę Wam, że zaburzenia OUN, mogą dotyczyć wszystkich. Co to oznacza w praktyce ? Oznacza to, że dotyczą one wszystkich ludzi, o różnym pochodzeniu, rasie, intelekcie- umiętnościach poznawczych, którzy mieszkają na całym świecie !

Mogą pojawić się zarówno, u Agentów z poważnymi problemami neurologicznymi, z porażaniem mózgowym, autyzmem, będących wcześniakami, u dzieci pozbawionych stymulacji sensorycznej, u dzieci "nadzdolnych". Zaburzenia SI, nie mają, że tak napiszę, określonej grupy, której tylko mogą dotyczyć !

Przytoczone przeze mnie wyżej przykłady, z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego, w praktyce, naprawdę wiele je łączy ! A tym łącznikiem, są właśnie dysfunkcje w prawidłowym przetwarzaniu bodźców.


Jak już wspomniałam powyżej, chciałabym Wam przybliżyć tematykę zaburzeń OUN oraz to, jak rzutują one na inne trudności w funkcjonowaniu Agentów !

Dajmy na to, dziecko z autyzmem, które może być również nadreaktywne w percepcji słuchowej. Jest to problem, który dotyczy sensorycznej strony, nie jest przyczyną autyzmu, lecz z pewnością jest czynnikiem utrudniającym prawidłowe funkcjonowanie dziecka. Czym więcej trudności w danym obszarze, tym więcej będzie w innych, a szczególnie jeśli mowa o zaburzeniach o podłożu neurologicznym.337 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page