top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna- Zaburzenia SI u Osób Dorosłych


Zaburzenia Integracji Sensorycznej u osób dorosłych !

Temat, o którym wciąż jest za mało !

A do Poradni Pani Pedagog również zgłaszają się osoby dorosłe !

Pora więc poruszyć ten temat publicznie !


Zaburzenia SI- pierwsze skojarzenie, rzecz jasna związane jest z dziećmi, u których jest to rozpoznawane, diagnozowane, a następnie wprowadzana jest odpowiednia terapia i zalecenia !

A co w przypadku braku rozpoznania, diagnozy i terapii ?


Zaburzenia Integracji Sensorycznej, wraz z wiekiem mogą się zmieniać, a wraz z nimi forma ekspresji i natężenia, co możne znaczenie utrudniać komfort życia !

Musicie wiedzieć, że wraz z wiekiem obniża się również sprawność układu nerwowego, a co za tym idzie, procesów przetwarzania sensorycznego !


Jakie więc możemy wyróżnić zaburzenia Integracji Sensorycznej, które dotyczą osób dorosłych ?

U dorosłych, możemy wyróżnić takie same zaburzenia, jak u dzieci !

Będą to więc:

-zaburzenia modulacji sensorycznej

-zaburzenia motoryczne o bazie sensorycznej

-zaburzenia różnicowania sensorycznego


Dziś przybliżę Wam zaburzenia modulacji sensorycznej u osoby dorosłej !

Zaburzenia modulacji sensorycznej związane są z nieprawidłową reakcją układu nerwowego na pojawiające się bodźce. Czyli reakcja jest zbyt silna, zbyt słaba lub w ogóle jej nie ma !


U osoby dorosłej zaburzenia modulacji, objawiają się w trudnościach w dostosowaniu reakcji do charakteru, a także intensywności bodźca !

Najtrudniej jest funkcjonować osobą nadreaktywnym, czyli nadwrażliwym na bodźce słuchowe, dotykowe, wzrokowe, zapachowe, czy smakowe.

Dla takich osób "przyjmowanie" wyżej wymienionych bodźców będzie irytujące, przytłaczjące, rozpraszające, czy w końcu dezorganizujące !

Większość czasu spędzają wypracowując własne sposoby odpowiedzi na bodźce środowiskowe. Często może to doprowadzić do wyczerpania czy też izolacji!


Objawy zaburzeń modulacji za Nami, a przed Nami objawy zaburzeń motorycznych o bazie sensorycznej !


Źródełko moje i "Kinnealey, Oliver, Wilbarger", 1995, Oliver 1990A tutaj przykład izolacji, dlatego nie bójmy się mówić, bo jest to normalne, że osoby dorosłe mogą mieć zaburzenia SI, zgłośmy się po odpowiednią pomoc !

234 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page