top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna- Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej Z Deficytem Uwagi - ADHD


Może być tak, że zaburzenia SPD, a także ADHD, mogą występować równocześnie, a co za tym idzie, wpływać na funkcjonowanie Agenta.


Jak wiadomo, Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi, jest terminologią ogólną, używaną do opisania trudności z umiejętnością zajęcia się danym zadaniem i w konsekwencji skupieniu się nad nim, kontrolowaniu własnej impulsywności, regulacji poziomu pobudzenia i aktywności.

Objawy tej dysfunkcji, o podłożu neurologicznym to :

-nadaktywność

-trudności w skupieniu uwagi

-podatność na rozproszenia

-impulsywność


Jak mówi, moja Pani Psycholog i Psychoterapeuta p. Marzena, z którą na co dzień współpracuje, w mózgu dziecka, u którego zdiagnozowano ADHD, pojawią się wyładowania, to tak jakbyśmy włączali i wyłączali szybko światło, swoją drogą, któż z nas tego nie robił. Nie dziwmy się zatem, że Agent z ADHH, ma trudności w skupieniu się na wykonywanym zadaniu.

Musimy mieć na uwadze, że proces terapeutyczny dziecka ADHD, zazwyczaj zawiera kształtowanie zachowań, jak również przyjmowanie leków psychotropowych, w skład, w których wchodzą te leki, z zawartością metylofenidatu, które maja na celu "udostępnić", mózg dziecka, w czasie procesu uczenia się.


Jak zatem odróżnić Agenta ze zdiagnozowanym SPD od Agenta za zdiagnozowanym ADHD?


Po Pierwsze Primo

Agenci z SPD, różnią się od Agentów z ADHD reakcjami na nagłe bodźce sensoryczne, tj. delikatny dotyk, głośny hałas, migoczące światła, silne zapachy, czy nagła utrata balansu, równowagi w postaci odchylenia przez drugą osobę na krześle. Agenci z ADHD, zazwyczaj zauważają te wrażenia, oraz pozostają czujni przez chwilę, a po chwili, przyzwyczajają się do nich dość łatwo. Czas płynie dalej.


Po Drugie Primo

Różnice widoczne w funkcjonowaniu widoczne są również na co dzień. Dość duża ilość dzieci z SPD, ciągle preferuje te same rzeczy, te same czynności, w tym samym otoczeniu. A z kolei dzieci z ADHD wolą nowości i różnorodności.


Po Trzecie Primo

Agenci z SPD mają trudności z koordynacją ruchową, natomiast Agenci z ADHD, mają uzdolnienia sportowe w danym obszarze.


Po Czwarte Primo

Agenci z SPD mają zdolność "wypracowaną", związaną z kontrolowaniem swojej impulsywności, a Agenci z ADHD, mają trudność w jej kontrolowaniu.


Pamiętajmy o tym, że znacząca różnica, chociaż, powinna być napisana jako pierwsza i najważniejsza, jest taka, że medycyna potrafi pomóc Agentowi ze zdiagnozowanym ADHD, jednak nie pomoże w przypadku zdiagnozowanych zaburzeniach przetwarzania sensorycznego.

Pomóc może właściwa diagnoza i terapia !


258 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page