top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Zmysł Węchu


Moi Drodzy, w Cyklach poświęconych tematyce Integracji Sensorycznej, postanowiłam przybliżyć Wam znaczenie zmysłów węchu i smaku, bo wyczuwam ich niedosyt ! A również wpływają na prawidłowe funkcjonowanie Obwodowego Układu Nerwowego !


Zaczniemy od zmysłu węchu !


Przed Nami parę podstaw dotyczących tego zmysłu!


Po pierwsze primo

Zmysł węchu jest bardzo czułym i wrażliwym układem. Dzięki niemu bodźce docierają bezpośrednio do mózgu.


Po drugie primo

Zmysł węchu ma powiązanie z rozwojem mowy, spostrzeganiem, koncentracją uwagi, dlatego ponieważ, obszar mózgu, który odpowiada za umiejętności poznawcze powstał z części kory węchowej.


Po trzecie primo

Od 2 miesiąca życia płodowego do dziecka docierają zapachy. Dlatego przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę na to w jakim środowisku funkcjonuje, zwłaszcza w 3 trymestrze ciąży.


Po czwarte primo

Zmysł powonienia u noworodka jest dość dobrze rozwinięty, ponieważ potrafi on lokalizować źródło zapachu, różnicować zapachy, na przyjemne i nieprzyjemne. Jest to jednak reakcja mimowolna i występuje nawet u dzieciaków z uszkodzeniami OUN. Pamiętajcie jednak, że przy poważniejszych trudnościach związanych z prawidłowym funkcjonowaniem OUN, staje się dominującym systemem.


Po piąte primo

Zmysł węchu odgrywa znaczną rolę w pierwszym okresie życia ! Ma ogromne znaczenie w rozwoju emocjonalnym i poznawczym, bo wtedy zmysł wzroku i słuchu dopiero zaczynają się rozwijać !


Po szóste primo

Zmysł węchu, wraz ze zmysłem smaku mają znaczenie w przypadku prawidłowego funkcjonowania Układu Limbicznego !


A jaka ważną rolę odgrywa ten zmysł w prawidłowościach OUN, jakie są objawy nadreaktywności, podreaktywności, białego szumu tego zmysłu, oraz jak go stymulować? Tego dowiecie się w kolejnych postach z tego Cyklu!86 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page