top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Zmysł Węchu


Zmysł węchu, bo o nim mowa, jest bardzo czułym i wrażliwym "tworem".

Dzięki niemu bodźce zmysłowe docierają do mózgu najszybciej.


Teoretycznie mamy zdolność do rozróżniania ok 4 tysięcy zapachów, za pomocą 5 milionów komórek zapachowych, a praktycznie to rozpoznajemy i różnicujemy niewielką ich część!


Zmysł powonienia jest związany z rozwojem postrzegania, mowy, koncentracji. Dlaczego ? A no dlatego, że zanim rozwinął się obszar poznawczy, to właśnie kora węchowa była pierwsza i stanowiła bazę do dalszych ewaluacji tego rejonu.


Od 2 miesiąca życia płodowego zmysł ten zaczyna działać. Doznania, jakie odczuwa Agent już są ogromne. Dlatego mama powinna zważać na to w jakim środowisku pracuje, czy ma np. styczność z chemikaliami, lekami, a zwłaszcza to już w 3 trymestrze. Zmysł ten u noworodka jest bardzo dobrze rozwinięty, dlatego dzieci, zaraz po urodzeniu potrafią lokalizować zapachy i różnicować, który jest przyjemny, a który nie. Jednak reakcja ta ma charakter często automatyczny. Należy tutaj wspomnieć, że u dzieci z uszkodzeniami OUN, jest on systemem dominującym, choć nie u wszystkich !


Zmysł węchu jest bardzo istotny, już od pierwszych chwil życia, ponieważ odgrywa znaczną rolę w rozwoju emocjonalnym i poznawczym. Dlaczego ? Dlatego, że zmysł wzroku i słuchu, dopiero "raczkuje".

Usta to trzon doznań zmysłowych, ponieważ nie tylko wywołują wspomniane wcześniej reakcje emocjonalne, ale i pobudzają łaknienie i reakcje wegetatywne, czyli zmysł interocepcji. Dzięki nim również mamy informacje o zmianach występujących w otoczeniu.


Musicie wiedzieć, że w pełni ukształtowany ten zmysł jest u Agentów w wieku 6 lat i z reguły nie ulegają już większym zmianom.


Umiejętności związane z rozróżnianiem zapachów i smaków ściśle wiążą się z warunkami zewnętrznymi, czyli z :

-temperaturą

-odległością

-natężeniem i czasem trwania bodźca

-preferencjami osobistymi


Zapach odbieramy nie tylko przez nos, ale i przez skórę.


Pamiętajmy, że zmysł smaku i zmysł zapachu jest powiązany z prawidłowym funkcjonowaniem Układu Limbicznego !


W następnym poście z tego Cyklu przybliżę Wam czym charakteryzują się trudności związane z tym zmysłem !56 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page