top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryncza- Modulacja Podreaktywna


Funkcjonowanie Agentów z modulacją o charakterze nadreaktywnym znaleźć możecie tutaj :


A dziś zajmiemy się dogłębniej funkcjonowaniem Agentów o modulacji podreaktywnej !


Agenci podreaktywni nie są świadomi tego, że mają brudne ręce, twarz czy też ubranie. Często też nie potrafią określić, gdzie zostali dotknięci i czy w ogóle ktoś lub coś ich dotknęło. Wydają się nie dostrzegać bodźców, które płyną do nich z otoczenia. Trudno im też określić swój nastrój, a są dziećmi zazwyczaj pogodnymi, którym wydaje się nie przeszkadzać nadmiar bodźców. Zdarza się, że są bardziej bierni niż aktywni. Nie przeszkadza im również to, że wpadają na przedmioty, nie zauważają, że uderzają się o przedmioty. Mają słabo rozwinięte rekcje obronne, zdają się nie dostrzegać, że zaraz mogą upaść.


Agenci mają również trudności z rozpoczynaniem czynności. Mają również trudności w rozpoznawaniu przedmiotów bez użycia wzroku. Lubią zabawy aktywne, które polegają na pchaniu, popychaniu, przesuwaniu.


W wyglądzie dzieci podreaktywnych możemy dostrzec "niedbałość", czyli wyciągnięta nierówno koszulka, zsunięta skarpeta, czy też buty założone na niewłaściwą nogę. Agenci mają "tendencje" do niszczenia zabawek, ponieważ nie są w stanie ocenić swojej siły i używać jej adekwatnie.


Agenci nie reagują również na bodźce wzrokowe, które pojawiają się w ich polu widzenia, nie zauważają przeszkód, czy też przedmiotów, które się do nich zbliżają np. lecącej piłki. Mogą nie odwracać się, ani nie zasłaniać oczu przy rażącym świetle. Mogą również wpatrywać się dość intensywnie w twarze czy przedmioty, a równocześnie sprawiać wrażenie, że nic nie zauważają. Również przy zaburzonych funkcjach wzrokowych mogą pojawić się problemy ze śledzeniem przedmiotów, trudności z oceną odległości, czy też orientacją przestrzenną, widzeniem obuocznym, spostrzegawczością.


Agenci podreaktywni mogą również, ignorować dźwięki i głosy. Mogą sprawiać wrażenie "wyłączonych", gdy słyszą nagłe dźwięki. Mogą mieć tendencje do głośnego mówienia, wcale nie zdając sobie z tego sprawy.


Jeśli chodzi o smaki i zapachy, to Agenci wolą ostre i intensywne smaki, wydaje się, jakby nie dostrzegali ostrości potraw. Zdarz się, że "nie czują" nieprzyjemnych zapachów i nie zwracają na nie uwagi.


Dzieciaki podreaktywne nie czują potrzeby nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Mają również mniejszą potrzebę eksplorowania otoczenia, ponieważ nie mają "naturalnego napędu do działania" w środowisku, w którym się znajdują.

Mają niski poziom pobudzenia, co też wpływa na ich uwagę, ponieważ potrzebują "mocnych" bodźców wzrokowych, słuchowych czy też dotykowych, żeby ich zainteresować.


Jak już Wam wspomniała warto brać pod uwagę cechy charakterystyczne dla danego typu modulacji zanim się postawi właściwą diagnozę!

154 wyświetlenia0 komentarzy

Kommentare


bottom of page