top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Muzykoterapia jako metoda terapeutyczna

Zaktualizowano: 28 cze 2020


Przebrnęliśmy przez takie podstawy podstaw dotyczące zagadnień z muzykoterapii więc w końcu możemy przejść do sedna :)

Wiem, wiem ten wpis miał powstawać dużo, dużo wcześniej ale ze względu na Wasze wiadomości do mnie dotyczące różnych kwestii. Czy to agenta, czy rodzica, czy nauczyciela czy też terapeuty musiałam go odłożyć na później. I nie żałuje bo jesteście fajną inspiracją i fajnie jest wiedzieć, co Was interesuje :) Także piszcie śmiało :)

Ale wiecie, co się odwlecze to nie uciecze.

Muzykoterapia to jest samodzielna metoda terapeutyczna.

Ta terapia wykorzystuje wpływanie różnorakich układów dźwiękowych na następujące obszary w naszym organizmie : obszar fizyczny i psychiczny. Stosuje się ją również przy leczeniu nerwic, zapobiega atakom paniki, zaburzeniom psychosomatycznym, czyli wszelkiego rodzaju dolegliwością cielesnym, które są powiązane z psychiką. Czyli np. wrzody czy nadciśnienie.Pozytywnie również wpływa na zaburzenia psychiczne. Terapia muzyką wspomaga również fizjoterapię, kinezyterapię czyli tzw. leczenie ruchem, czy rekreację.


Okej- to teraz konkrety

Muzykoterapia ma za zadanie :


*łagodzić ból- oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniego jej doboru

*oddziaływać na choroby psychosomatyczne oraz na rehabilitację ruchową

*uspokoić, rozluźnić organizm

* trochę patetycznie zabrzmi – wytworzyć taką równowagę pomiędzy ciałem a duszą – trochę tak jakby jogą, filozofią wschodu zaleciało -ale wiecie o co chodzi :)

*poprawić nastrój

*pobudzać do wytwarzania emocji

*dostarczać fajnych przeżyć naszym seniorskim agentom

*być też zabawą :)


I tu ciekawostka z życia wzięte i potwierdzone muzykoterapia jest skuteczna w przypadku zawodzenia innych metod i form terapii szczególnie w przypadku demencji osób starszych.

Podsumujmy więc :)


Muzykoterapia jest też stosowana jako wspomaganie przy leczeniu schorzeń przewlekłych związanych z bólem i lękiem. Terapia muzyką pozwala na pozbycie się takich niezbyt przyjemnych uczuć jak bezradność, przygnębienie, czy taka niepewność, a szczególnie pomaga obniżyć lęk. Pomaga też w przypadku chorób psychosomatycznych ale to już wiecie :)


I znowu ciekawostka : muzykoterapia jest stosowana w resocjalizacji. Proces leczenia osób uzależnionych przebiega szybciej, gdy używamy w nim muzyki. Widziałam i potwierdzam. Przy okazji jednego z kursów związanego z uzależnieniami i zaburzeniami behawioralnymi widziałam takie sesje, rozmawiałam też uczestnikami. Więc nie jest to pic na wodę fotomontaż :)

W kolejnym, artykule poświęconym muzykoterapii przybliżę trochę formy takiej terapii ;)


Źródełko moje własne i materiały muzykoterapeutyczne

480 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page