top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Parę słów o specyficznych trudnościach w nauceDziś będzie o szkole, a co ! Jak wiecie z agentami szkolnymi też mam do czynienia więc teraz kolej na nich :)

Dziś będzie jak w temacie czyli o specyficznych trudnościach w uczeniu się bo uważam, że jest to dość mega ważny temat. Poza tym na każdych studiach czy podyplmówkach zawsze nas na to uczulali i wiecie, co ? Z biegiem czasu uważam, że mieli racje ! :) A więc tak zwana kawa na ławę czyli definicja po polskiemu i przyczyny – bo jak wiecie od czegoś "trza" zacząć:) zanim dojdziemy do czwórcy "DYS" :)


Specyficzne trudności w uczeniu się ujawniają się najczęściej, gdy agent zaczyna naukę w szkole, a konkretniej rzecz ujmując, gdy przyjdzie mu się zmierzyć z niepowodzeniem.


Oczywiście, my - nauczyciele i wychowawcy przedszkolni możemy podejrzewać, że u naszego agenta w szkole mogą wystąpić takie trudności.


Wiadomo jednak, że nauczyciele uczący w szkole w sposób dość szybki wyłapią podczas lekcji, który agent wszystko ogarnia od razu i bez problemu przyswaja nowe treści i umiejętności, a który po mimo dość licznych wysiłków ma problem i trudności z opanowaniem materiału czy też umiejętności, czy też nie opanowuje ich lub ogarnia je w sposób wybiórczy czy też w niewielkiej części.


Agenci, którzy maja tzw. specyficzne trudności w uczeniu się mają prawidłowy rozwój umysłowy oraz mają też korzystne warunki do nauki w szkole czy też prawidłowe warunki środowiskowe, a jednak nie mogą w danym, przewidzianym czasie nauczyć się czytać, pisać, liczyć.


Trudności te, tak jak wspomniałam, dostrzegane są na początku ich nauki. Są one rezultatem/ konsekwencją zaburzonych funkcji percepcyjno- motorycznych oraz ich integracji. Czyli zaburzenia funkcji językowych, spostrzegania, uwagi, pamięci i motoryki.


W mądrych książkach możecie również znaleźć, że przyczynami specyficznych trudności w nauce mogą być :


* przyczyny biologiczne

czyli obciążania genetyczne, uszkodzenia układu nerwowego


*choroby, które agent przebył w dzieciństwie


*efekty uboczne stosowanych leków


*urazy mózgu


* nieprawidłowa lateralizacja


*deficyty wzroku, słuchu


*częste chorowanie


*choroby przewlekłe = nieobecność szkolna


* obniżenie możliwości umysłowych

czyli inteligencja poniżej przeciętnej, niepełnosprawność intelektualna


*nadpobudliwość ruchowa oraz psychoruchowa


*zahamowanie ruchowe


*deficyty uwagi, koncentracji


*nerwice


*przyczyny społeczne lub środowiskowe

czyli nieprawidłowe funkcjonowanie rodziny, nieprawidłowe kontakty, brak rodzica lub rodziców, rozbicie rodziny, przemoc, patologia, błędy wychowawcze ze strony domu i szkoły


Przyczyny już za nami więc w następnym poście z tego cyklu zajmiemy się objawami żeby wiedzieć kiedy „coś“ zaczyna się dziać i kiedy należy działać ! ;)


Źródełko moje notatkowe ;)

667 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page