top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Parę słów o Zespole Aspergera

Zaktualizowano: 4 wrz 2021To nie jest żadna choroba ! To ,jak już wspomniałam we wpisie dotyczącym spectrum autyzmu, całościowe zaburzenie rozwojowe. Czasami można też znaleźć określenie, że jest to lekka forma autyzmu. Niektórzy mogą zapytać dlaczego lekka ? Aa no dlatego, że ZA(skrót od Zespołu Aspergera) od autyzmu odróżnia się tym, że występuje tu prawidłowy rozwój mowy, intelektu. Z reguły wyższy niż przeciętny – oj wiem coś o tym, pracowałam z kilkoma agentami spooro powyżej normy i często jak rozmawialiśmy podczas terapii o jakiejś dziedzinie ich interesującej to padało zdanie „Ale jak to, to Pani nie wie?”. Także widzicie są to bardzo mądre dzieciaki :). Wiecie, ( no na pewno wiecie jak siedzicie w temacie ale jak zaczynacie swoją aspergerowską przygodę to jeszcze możecie nie wiedzieć:)) że tu początek wystąpienia nazwijmy to zmian aspergerowskich jest znacznie późniejszy niż przy autyzmie i pierwsze oznaki, że może to być ZA dają znać o sobie po trzecim roku życia ? No i w sumie ogólnie to jest to zespół dość ciężki do wykrycia u takich małych agentów. Dlaczego ? No bo przecież nie występują u nich żadne niepokojące objawy no i rozwijają się prawidłowo, no przecież mówią, bawią się więc nawet nie będziemy myśleć o żadnym podejrzeniu ZA. Z kolei autyzm daje o sobie znać często przed ukończeniem pierwszego roku życia. No i oczywiście ma bardziej charakterystyczne objawy, o których Wam pisałam we wpisie dotyczącym spectrum :). Więc widzicie rozwój umysłowy agenta z ZA jest prawidłowy. Z kolei, o czym już była mowa u agenta z autyzmem dziecięcym bądź jak kto woli autyzmem wczesnodziecięcym jest wręcz odwrotnie. Aspergerowcy mogą normalnie funkcjonować. Ale uwaga jest też cecha wspólna łącząca autyzm i ZA. Otóż są to trudności w pełnej komunikacji, umiejętnościach społecznych. I uwaga ciekawostka : Zespół Aspergera u dziewczynek występuje bardzo rzadko ( pracowałam z dziewczynkami z ZA) niż u chłopców ( ilością pracowałam z większą ilością chłopców niż dziewczynek) tak jak autyzm. Wiecie,że osoby dorosłe z ZA z reguły nazywane są ekscentrykami ? Dlaczego to Wam napisze w ciekawostce na końcu :). Aspergerowcy w związku z niezrozumieniem w kontaktach z innymi rówieśnikami mogą się flustrować, wycofywać a co za tym idzie działają we własnym zamkniętym świecie i robią to, co im sprawia największą przyjemność- realizują pasję.Okej, więc wiemy już trochę o Aspergerze.

Ale jakie są jego przyczyny ?

Otóż ZA nie jest dziedziczny jednak uwaga można odziedziczyć pewne skłonności do zaburzeń ze spectrum ( szczególnie po tacie, także drogie Panie obserwujcie przyszłych tatusiów, nie no żart :)). Do dziś nie jest jasno stwierdzone jednoznacznie co go wywołuje przypuszcza się że :

*toksoplazmoza ( kobiety w ciąży łatwo mogą się nią zarazić podczas ciąży np. jedząc surowe mięso, niemyte owoce, czasami przez kota, który jest nosicielem jednak koty niewychodzące i zadbane nie powinny stanowić zagrożenia :))

*urazy okołoporodowe lub na etapie życia płodowego

*mutacje w chromosomach 3,4,7,11

*uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego

*infekcje mózgu

* wiek ojca ( po 40 roku życia większe ryzyko ZA dziecka)

Okeej wiec przyczyny znamy. A co z objawami ? Co powinno nas zaniepokoić?Przypuszcza się, ze diagnozy ZA dokonuje się pomiędzy 3 a 8 rokiem życia

Objawy- zaobserwuj czy:

*Występują u Twojego dziecka trudności w kontaktach międzyludzkich?

Czy dziecko ma trudności w dołączeniu do zabawy z innymi dziećmi ? Czy nie chce się bawić z innymi dziećmi? Czy woli się bawić sam ? Ma opinie samotnika ? Dziecko nie bardzo wie co wypada a co nie, np. śmieje się w niestosownych momentach, popełnia dość często gafy

* Przejawia wąski krąg zainteresowań?

Czy dziecko ma ograniczone i wąskie zainteresowania ? Czy ma jakieś nietypowe hobby, które go pochłania ? np. auta, rozkłady, sporty, pociągi, tramwaje ? Czy dla niego „normalne” zabawki nie są ciekawe ?

*Ma swoje rytuały i ustaloną kolejność zajęć?

Czy dziecko nie lubi gdy mu przerywasz daną czynność ? Czy reaguje płaczem, napadem złości na naruszenie porządku ustalonego ? Czy jest formalne i całkowicie bez reszty przestrzega ustalonych zasad i reguł ?

*Występują zaburzenia w rozwoju mowy?

Czy Twoje dziecko charakteryzuje „dorosły” styl mówienia, dziwna modulacja i intonacja głosu ? Czy używa wymyślonych przez siebie słów ? Czy często powtarza usłyszane sylaby i zwroty? Czy Twoje dziecko nie rozumie żartów, przenośni, ironii, powiedzeń? Czy wszystko traktuje dosłownie?

*Występują problemy z mimiką i gestykulacją?

Czy wyraz twarzy Twojego dziecka ciągłe jest taki sam ? Nie zmienia się pod wpływem żadnych emocji? Spojrzenie jest jakieś dziwne, zimne, puste, nieobecne, bez emocji? Czy Twoje dziecko ma wąską, ograniczoną gestykulacji ?Czy niezdarnie się porusza ?

*Czy Twoje dziecko posiada jakieś wybitne zdolność ? Świetnie liczy,czyta jak na swój wiek? Czy posiada świetną pamięć oczywiście do rzeczy, które go interesują ? Ja spotkałam się ze z agentem, który opowiadał mi kto wygrał Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1960 którymś, widzicie nawet ja nie pamiętam, a on, gdy mi to mówił miał 7 lat :).

Ja tu jeszcze dodam, że spotkałam się ze straszną przerzutnością uwagi, wzroku, oczy to mu latały po całym pokoju- to też może o czymś świadczyć :).

Wiec widzicie objawy mogą być bardzo różnorodne i ciężko je wyłapać:). Mam nadzieje,ze trochę Wam podpowiedziałam „z czym się je" ten Zespol Aspergera :). I,że aspergerowcy wcale nie są tacy "straszni" :). Kolejny wpis będzie poświęcony już typowej diagnostyce ZA :). Bo przecież znamy już objawy więc kolejny stopień to już diagnoza, gdy zauważymy, że coś może być na rzeczy z tym Zespołem :).

A teraz obiecana ciekawostka :) Uwaga !

Aaa więc słuchajcie ! Gdy jeszcze nie wiedziałam co to jest ten Zespół Aspergera oglądałam w telewizji X relacje z wręczenia jakieś super hiper międzynarodowej nagrody w jakiejś mega ważnej dziedzinie nauki. I babeczka w telewizji mówi ,że jakaś znana na całym świecie pani prze naukowiec nie wyszła i nie odebrała osobiście nagrody bo ma ZA i ona się boi ludzi. Trochę mnie to zdziwiło

na początku. Lecz teraz, gdy już wiem co to jest W ogóle mnie to nie dziwi i tylko potwierdza, za osoby z Zespołem naprawdę są wyjątkowe, a ich umysł i wiedza często przekracza po za nasz stan świadomości. Ot taka anegdota na zakończenie. Może Wy też gdy będziecie mieć do czynienia z ZA też będziecie mieć ją w głowie i pomyślicie co musiała czuć ta prze naukowiec notabene dorosła osoba, że nie wyszła odebrać taakiej nagrody,a co może czuć taki agent, gdy wchodzimy z nim w terapie ? - No na koniec jeszcze Wam dorzuciłam temat do zastanowienia :).


Źródełko jak zwykle własne plus mega książka, o której już pisałam :).

576 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page