top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Pare słów o spektrum autyzmu

Zaktualizowano: 4 mar 2021


Ja tu pitu pitu o zajęciach dla dzieciaków ze spectrum autyzmu,

o pomocach dydaktycznych, terapeutycznych, a nie wspomniałam słowem co to takiego.

Zdaje sobie sprawę, że specjaliści, nauczyciele i terapeuci mają tą wiedzę w małym paluszku, choć wiedza o autyzmie wykracza poza ten przysłowiowy paluszek, szczególnie rodziców takich dzieci :).

Alee wiem też, że są wśród osób zaglądających tu na stronę rodzice, którzy ze względu na diagnozę dziecka dopiero zaczynają zgłębiać swoją wiedzę. Właśnie dla nich w sposób mam nadzieje,że łatwy postaram się w pigule, bo pigułka to zbyt małe słowo poświęcić parę postów na ten temat :).

Ja na początku zbyt dużo nie wiedziałam na ten temat, no bo skąd miałam wiedzieć skoro nie siedziałam w temacie. Ot jakieś zaburzenie i tyle. Dopiero na studiach wgłębiłam i wgłębiam się nadal

w spectrum :).

Autyzm nie jest chorobą, jak niektórzy mogą myśleć. To zaburzenie rozwoju mózgu, które wpływa na trzy kluczowe dla nas sfery. Czyli komunikacji, relacji społecznych i zainteresowań ( u dzieci można zaobserwować specyficzny sposób zabawy ), sztywność zachowań- to z kolei jest widoczne u dzieciaków z Zespołem Asperegra.

Z autyzmu nie można się wyleczyć. Alee, gdy zostanie wcześnie rozpoznany to działania terapeutów mogą zapewnić takiemu dziecku fajne warunki do rozwoju.

To w takim razie skąd określenie spektrum autyzmu ? A no stąd, że niektóre dzieciaki mogą być bardzo głęboko zaburzone np. nie potrafią nawiązywać kontaktów, nic nie mówią i nie komunikują się ze pomocą słów tylko za pomocą min czy gestów. Z kolei u innych może być tylko sztywne, stereotypowe zachowanie, nie rozumienie żartów i ironii, „tiki” jak ja to nazywam np. potrząsanie rękami.

A u niektórych objawy te nie są zbyt nasilone i prowadzą normalne życie.

Przyczyny spektrum nie są do końca jasne. Wiemy, że jest to zaburzenie neurorozwojowe oraz tak jak wspomniałam spowodowane nieprawidłowym rozwojem mózgu we wczesnym dzieciństwie. Mogą na to wpływać czynniki genetyczne czy też infekcje, nieprawidłowości w przemianach metabolicznych czy też zaburzenia w okresie ciąży i porodu.

Tak więc widzicie przyczyny nie są do końca jednoznaczne. Należy pamiętać, że objawy można zauważyć już u małych dzieci. Jednak mówi się, że te objawy powinny pojawić się między 2 a 3 rokiem życia. Jednak ich wystąpienie może się przedłużyć, gdyż tak jak napisałam w spectrum nikt nie jest takim sam :).

Objawy nie jest tak łatwo wyłapać. Tym bardziej, że objawy mogą być już widoczne w pierwszych miesiącach życia. Dlatego obserwacja, obserwacja i jeszcze raz analiza zachowania dziecka. Szczególnie gdy uważamy, że coś jest nie tak to zwracamy uwagę na komunikacje dziecka, relacje społeczne i zainteresowania.

Zwróć uwagę gdy dziecko :

*unika kontaktu wzrokowego z Tobą

*nie gaworzy jako niemowlę

*nie reaguje na swoje imię

*ma opóźniony rozwój mowy

*nie podtrzymuje rozmowy

*często powtarza dany zwrot lub zwroty

*trudno mu (pozornie) wyrazić własne odczucia


Mogą też wystąpić nietypowe zachowania takie jak :

*nad przesadne zainteresowanie jakimś tematem np. ciągłe mówienie o autach, tramwajach, rozkładach jazdy,ktablicach rejestracyjnych

* zaangażowanie się w powtarzalne ruchy np. kołysanie

*zajmowanie się konkretnymi przedmiotami, zabawkami czy sprzętem domowym

*przesadne układanie rzeczy, ciągłe porządki

Pamiętajcie, że nie każde dziecko, u którego podejrzewamy spectrum musi mieć te wszystkie objawy. Dlatego diagnoza musi być bardzo pogłębiona aby odróżnić autyzm od np. schizofrenii dziecięcej, zespołu Retta ( dziewczynki), padaczki, niepełnosprawności intelektualnej czy problemów neurologicznych.

A jak wygląda taka diagnoza ? Temu poświęcę kolejny wpis dotyczący spectrum.

Mam nadzieje, że trochę przybliżyłam Wam co nazywamy spektrum autyzmu oraz jakie są przyczyny i objawy :).

Źródełko moje własne i autystyczno-fantastyczna książka, którą już kiedyś Wam pokazałam :).

407 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page