top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Poradczyny Misz-Masz-Terapia Behawioralna - Umiejętności,Które Trzeba Opanować


Teorie dotyczącą samej Terapii Behawioralnej- możecie znaleźć tutaj :

https://www.panipedagog.com/post/poradyczny-misz-masz-terapia-behawioralna-wst%C4%99p


A dziś, zgodnie z planem będą konkrety !


Po Pierwsze Primo !

Wyróżnianie obiektu z tła!


Przed rozpoczęciem nauki korzystania z Planów Aktywności, Agent musi potrafić wyróżniać obiekt z tła !

Niektóre dzieci, z zaburzeniami ze spektrum, mogą nie wiedzieć, że kiedy pokazujemy Im obrazek, to powinny zwrócić uwagę na element znajdujący się na obrazku, a nie na tło !


To umiejętność NIEZBĘDNA, aby móc prawidłowo korzystać z Planów Aktywności. W Poradni Pani Pedagog mamy specjalnie przygotowane małe segregatory, w których znajdują się kartki w jednolitym kolorze, na których umieszczone są naklejki/ obrazki z przedmiotami codziennego użytku, które to znajdują się w różnych częściach danej kartki. Zadaniem Agenta jest po zadaniu pytania "Gdzie jest obrazek? "- właściwe wskazanie. Agent ma na to 5 sekund !


Oczywiście, w myśl Terapii Behawioralnej, notujemy każdą próbę i jej wynik do 10 powtórzeń !


*Po Drugie Primo !

Dopasowywanie identycznych obiektów !


Każde zdjęcie, które wykorzystujemy w Planach Aktywności ukazuje prawdziwy i istniejący przedmiot/ obiekt np. zdjęcie autka- przedstawia realne autko. Zanim jednak to wprowadzimy, Agent musi dopasowywać identyczne przedmioty. Pamiętajmy jednak, że Agentom ze spektrum autyzmu, łatwiej jest dopasowywać trójwymiarowe obiekty typu banan, kubki niż płaskie, takie jak wycięte żółte kółka. Jak sprawdzamy to umiejętność w Poradni Pani Pedagog ?

Otóż mamy 5 par identycznych przedmiotów. Pierwszą piątkę umieszczamy przed Agentem, druga piątkę chowamy poza wzrokiem Agenta. Jeden z przedmiotów kładziemy przed Agentem, a następnie mówimy do Agenta "Pokaż"- ma za zadanie wskazać odpowiedni przedmiot na stole, a potem mówimy "Znajdź" - Agent ma wskazać lub wziąć do ręki właściwą rzecz. Oczywiście próbę wykonujemy do 10 razy. Agent ma na wykonanie zadania 5 sekund !


*Po Trzecie Primo

Umiejętność odnajdywania zależności pomiędzy przedmiotem i jego zdjęciem !


Zdjęcia odzwierciedlają rzeczywiste przedmioty, jak już Wam wspomniałam ! Dlatego ważne jest, aby Agent to wiedział i opanował, bo dzięki temu Plany Aktywności mają sens ! Z doświadczenia wiem, że Agenci ze spektrum potrzebują trochę więcej ćwiczeń w tym zakresie !

Jak sprawdzamy tą umiejętności w Poradni Pani Pedagog ?

Tworzymy mini książeczki, na których to kartkach w tym samym kolorze są przymocowane zdjęcia przedmiotów codziennego użytku, które Agent zna. Na stole kładziemy do 5 przedmiotów ze zdjęć, otwieramy książeczkę, a następnie mówimy Agentowi "Pokaż"- Agent ma wskazać palcem na przedmiot znajdujący się na zdjęciu ( podczas pierwszych prób- gdy to koniecznie pokazujemy Agentowi, co ma zrobić), a później mówimy do Agenta "Znajdź"- Jego zadaniem będzie znalezienie przedmiotu, wśród ustawionych na stole !


*Po Czwarte Primo

Warto również, aby Agent opanował umiejętność układania puzzli oraz nawlekania koralików. Będzie Nam to również potrzebne do Planu Aktywności !


*Po Szóste Primo

Stosujemy krótkie i konkretne polecenia - ich przykłady znajdziecie w powyższych Krokach!


A co,w przypadku,gdy Agent nie opanował któregoś z Prima ?


Trzeba z Agentem to wyciszyć na zajęciach i dopiero wtedy wprowadzać Terapię Behawioralną!


A jak ma wyglądać pierwszy Plan Aktywności ? O tym w kolejnym poście z tego Cyklu!

193 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page