top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Poradyczny Misz-Masz- Chwyt Cylindryczny


Dziś będzie trochę poradycznie i trochę terapeutycznie ! Dziś będzie o etapach rozwoju chwytu narzędzia pisarskiego !


Temat ważny i istotny nie tylko dla początkujących terapeutów ręki, nauczycieli, ale przede wszystkim dla rodziców i opiekunów, którzy jako jedni z pierwszych mogą dostrzec różniaste nieprawidłowości !


Jak zawsze będzie od ogółu do szczegółu! Zaczynajmy więc :)!


Dziś będzie troochę, no może trooochę więcej, teorii.

Etapy rozwoju pisadła są bardzo istotne, dlatego warto je poznać !

Jak powszechnie wiadomo, większości z Nas słysząc chwyt pisarski, od razu ma skojarzenie z prawidłowym, dokładnym, pięknistym chwytem trójpalcowym.

Musimy jednak pamiętać, żeby ten pięknisty chwyt trójpalcowy mógł się wytworzyć,to paluchy Naszych Agentów muszą przejść różniaste etapy !

I właśnie tym etapom poświęcę parę chwil w postach z tego Cyklu!


Musimy na początku pamiętać, że prawidłowy chwyt pisarski, to taki, który jest właściwy i charakterystyczny dla wieku Naszych Agentów !

Dlatego Moi Drodzy rodzice i opiekunowie, jest to normalne, że Wasz dwuletni, a nawet trzyletni Agent nie będzie piękniście trzymał pisadła w chwycie trójpalcowy. Dlaczego ?

A, no dlatego, że chociażby rozwój motoryki małej Agenta nie osiągnął jeszcze takiego etapu.


Jak już wspomniałam pięknisty chwyt pisarski, czyli chwyt trójpalcowy jest chwytem prawidłowy, dynamicznym i statywowym. Jest on, również najbardziej ergonomicznym z chwytów. Dzięki niemu, przy użyciu palców :wskazującego i kciuka, zwiększa się pewność oraz siła chwytu pisarskiego. Jak również ręka się przy nim nie męczy, a pismo ma bardzo dobrą jakość !


Poszczególne etapy, przez które to Agenci muszą przebrnąć czyli :

*chwyt cylindryczny, czyli 1-2 rok życia Agentów

*chwyt grzbietowy palcowy, czyli 2- 3 rok życia Agentów

*chwyt statyczny statywowy, czyli 3-4 rok życia Agentów

aby osiągnąć :

*chwyt dynamiczny statywowy - ostateczna-ostateczność


A teraz wyobraźmy sobie małego Agenta, który to, około 1 roku życia zaczyna poznawać otoczenia, zaczyna raczkować, jest go wszędzie pełno, aż tu nagle trafia na pisadło i co wtedy ?


Z tym pytaniem Was zostawiam ! Odpowiedź znajdziecie w kolejnym poście z tego Cyklu :) !A tutaj macie przykłady chwytu cylindrycznego !
471 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page