top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Poradyczny Misz-Masz- Rozwój Dziecka z Zespołem FAS w Szkole


Jak przebiega rozwój i funkcjonowanie dziecka w wieku szkolnym ze zdiagnozowanym Zespołem FAS ?


Po pierwsze primo

Dzieci w wieku szkolnym, mam tutaj na myśli przedział od 6 do 13 roku życia, mogą dalej rozwijać się w sposób wolniejszy od rówieśników. Mogą również wyglądać na dzieci źle odżywione, pomimo właściwego odżywiania się. Rozwój objętości głowy również przebiega w wolniejszy sposób.


Po drugie primo

Nowy etap w życiu, jakim jest rozpoczęcie nauki szkolnej związany może być również z trudnościami w integracji z nową grupą, nawiązywaniu prawidłowych relacji, ponieważ dzieci z FAS preferowałyby zabawy z młodszymi dziećmi lub dorosłymi, dlatego warto jest poświęcić więcej uwagi na rozwój umiejętności społecznych.


Po trzecie primo

Rozwój społeczno- emocjonalny.

Dzieci z FAS przejawiają trudności w czerpaniu wiedzy z doświadczeń, przestrzeganiu zasad - znają je, ale się do nich nie stosują. Nie mają świadomości konsekwencji swoich zachowań. Społeczność i środowisko szkolne może być dla nich niezbyt łatwe,ponieważ mogą się czuć przytłoczone nowym otoczeniem i wymogami, którym ciężko im sprostać.

Agenci mają również problemy z formułowaniem ogólnych wniosków, które oparte są na podstawie konkretnych wydarzeń, ponieważ ich mózg nie rozpoznaje i nie analizuje tych sytuacji, jako podobnych sobie.

Zdarza się, że popadają w konflikty, bo ich zachowanie sprawia wrażenie prowokującego, a wiąże się to z tym, że dzieci z FAS nie potrafią rozpoznać, że znalazły się w podobnej sytuacji i często stawiane im zakazy, typu "Nie rób tak więcej, nie wolno", nie są przez nie adekwatnie respektowane.


Po czwarte primo

Trudności w uczeniu się, które mogą wywoływać frustrację, labilność emocjonalną, niechęć do współracy, również wpływają na funkcjonowanie takich Agentów. Warto więc rozmawiać z dzieckiem, wysłuchać je. Czasami warto zmodyfikować, zmienić warunki szkolne, aby dziecko lepiej sobie mogło w niej poradzić. Dlatego istotna jest współpraca z placówką.


Po piąte primo

Pojawiające się trudności, mogą powodować problemy z pamięcią. Jest to trudne zarówno dla dziecka, jak i rodziców i nauczycieli. Trudności mogą dotyczy zapominania o przyniesieniu materiałów na zajęcia, czy też nie pamiętaniu o wydarzeniach, czy też akacjach organizowanych w klasie. Warto prowadzić korespondencje z nauczycielami i być w temacie na bieżąco.

Problemy z pamięcią również dotyczą nauki i przyswajania materiału, który na drugi dzień jest zapominany przez dziecko.

Może być również tak, że Agent z powodu trudności z pamięcią będzie reagować na daną sytuacje z odroczeniem.


Po szóste primo

Matematyka

Zagadnienia związane z czasem, przestrzenią, pieniędzmi, liczbami, są dość trudne dla dzieci z FAS.

Często do 12-13 roku życia nie potrafią posługiwać się zegarkiem. Mają też trudności z oszacowaniem wartości pieniądza np. z tym, że za 2 zł można kupić loda i telewizor. Długo też nie potrafią zrozumieć że 50 złotych to więcej niż 2 zł- bo to przecież jeden pieniądz.


Po siódme primo

Dobrze jest, aby zaznajamiać dziecko z poszanowaniem swojej i cudzej wartości. Agenci z FAS mają tendencje do przywłaszczania sobie cudzej wartości, zabierają to, co jest w zasięgu ich wzroku - nie rozumieją znaczenia pojęcia "kradzież".


Po ósme primo

Zasada ograniczonego wyboru

"Co za dużo to niezdrowo" - tylko, rzecz jasna w innym konteście!

Zbyt duży wybór powoduje u dzieci z FAS frustrację. Często, gęsto proste pytania "Co chcesz zjeść?"- zdaje się motorem napędowym konfliktu. Lepiej, jak to mawia Nasza Poradniana Pani Psycholog, nauczyć się formułować pytania w inny sposób: "Chcesz zjeść kanapę z szynką czy parówki?". Taki wybór jest jasny, prosty i konkrety dla dziecka.


Za Nami "krótki" opis funkcjonowania szkolnego Agenta z FAS. Przed Nami praktyczne i sprawdzone sposoby postępowania z dzieckiem, aby ułatwić mu funkcjonowanie w szkole i w domu.72 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários


bottom of page