top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Poradyczny Misz-Masz- Rozwój Noworodka Z Zespołem FAS


Diagnostę oraz objawy zespołu FAS możecie znaleźć we wcześniejszych wpisach. Dziś zgodnie z planem skupie się na rozwoju noworodka i małego dziecka ze zdiagnozowanym Zespołem FAS.


Po pierwsze primo

Musimy pamiętać, że okres niemowlęcy = szybki rozwój dziecka niż w innym okresie życia !

Dlatego rodzice lub opiekunowie powinni cieszyć się z najmniejszego sukcesu Agenta ! Mowa tu o wielkich, małych rzeczach, taki jak :

-pierwszy uśmiech

-przewracanie się z pleców na brzuch

-pełzanie, raczkowanie

-siadanie, wstawanie, chodzenie

-mowa

-trafianie łyżeczką do buzi


Powyżej wypisane "kamienie milowe" i nie tylko mogą przyjść u dziecka z FAS z opóźnieniem. Dlatego starajcie się doceniać takie rzeczy !


Po drugie primo

Zadbajcie i stwórzcie Agentowi bezpieczną przestrzeń, lecz swobodną. Musicie zwrócić większą uwagę na bezpieczeństwo dziecka, a co za tym idzie również zabezpieczyć dom!


Po trzecie primo

Dziecko z FAS może słabo przybierać na wadze, mimo, że je prawidło. Szczególnie u dziewcząt, ta niedowaga może się utrzymywać do okresu dojrzewania. Dlatego warto mieć również na tym piecze, żeby nie pojawiła się otyłość.


Po czwarte priomo

Dziecko z FAS może mieć również opóźniony wzrost przez okres dzieciństwa.

Po piąte primo

Dziecko z FAS ma zaburzony rytm snu. Dlatego szybko i łatwo może się wybudzać. Warto więc, wprowadzić stały rytm, rozkład dnia, którego to należy przestrzegać konsekwentnie np. drzemki, kolacja, czynności pielęgnacyjne przed snem, sen o tej samej porze.


Po szóste primo

Dziecko z FAS może mieć problemy z przywiązywaniem się. Może nie odczuwać różnicy pomiędzy osobą bliską, a obcą. Problem ten narasta wraz z wiekiem dziecka, a co za tym idzie może tak samo traktować przyjaciela i obcą osobę. Dlatego rodzice i opiekunowie muszą być czujni i mieć kontrolę nad dzieckiem.


W kolejnym poście z tego Cyklu przybliżę Wam Agenta z FAS w wieku przedszkolnym !


48 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page