top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Terapia ręki = rozwój mowy ?Dla niektórych być może jest to trochę niespotykane równanie :) Ale zaraz Wam to rozłożę na czynniki pierwsze : ) - Oj ta matma :)


Przypomnę Wam tylko, że rozwój mowy Naszych Agentów jest bardzo mocno związany z ich rozwojem ruchowym. A już najbardziej związany z czynnikami precyzyjnym, za które to odpowiadają właśnie dłonie Naszych Agentów :) A dlaczego ?


A no dlatego, że w czymś takim jak kora mózgowa mamy pola ruchowe, które właśnie odpowiadają za motorykę narządów mowy i znajdują się one bardzo blisko pól ruchowych, które to są odpowiedzialne za ruchy rąk.

Ważna jest również ich wielkość! Bo weryfikuje ona precyzyjność i "skomlikowatość" ruchów :) Pola warunkujące ruch narządów mowy i pola warunkujące motorykę precyzyjności rąk zajmują UWAGA! największą część kory mózgowej !


I tu nam się pięknie i dostojnie kłania Teoria Ewolucji. No jak wiecie w końcu doszliśmy do tego momentu, że przyjmujemy pozycje wyprostowaną. Dzięki temu nasze ręce nie pełnią funkcji lokomocyjnej. Lecz zajmują się gracją, precyzją i manipulacją.


Rozwinął się również Nasz ośrodek kory mozgówej, który odpowiada za ruchy narządów mowy. Dzięki czemu mowa, słowa zastąpiły ruchy i gesty, którymi to dawno, dawno temu się komunikowali Nasi przodkowie :)

Nasz zmysł dotyku też uległ zmianie :) Wiecie, że dzięki temu rozwojowi tych maciupeńkich ruchów precyzyjnych dłoni, ukształtowaniem się mowy nasz dotyk się też rozwinął i jest on też powiązany z układem ruchu ?


Najwięcej receptorów tego zmysłu znajdziecie na opuszkach palców,wargach, języku. Co też potwierdza powyższa słowa :)Niby na pierwszy rzut okna równanie nieoczywiste, a po zagłębieniu się wszystko jest jasne jak słońce ! Terapia ręki - "niby ręka"- a tyle możliwości ! :)

437 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page