top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

WOPFU dla wtajemniczonych i tych początkującychWOPFU- czyli dla jasności Wielospecjalistyczna Ocena Poziomu Funkcjonowania Ucznia. Ale przecież Wy to już wiecie więc pora

na konkrety :).

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mamy, więc do 30 września lub 30 dni od dostarczenia orzeczenia do placówki ( a uwierzcie mi, że zdarzają się tacy, co nawet pod koniec roku przynoszą no i co mus – to mus, siła wyższa trzeba pisać i działać ) mamy sporządzić WOPFU.

Ja się cieszę, że jest WOPFU choć nie ukrywam, że to kolejny papiórek :) alee fajnie w nim można opisać wszystkie obszary.

W tym wpisie skupie się na przedszkolu- wiecie zacznijmy od początku :).

Mając sporządzić WOPFU nauczyciel wychowawca wspólnie ze wspomagającym, przynajmniej ja tak zawsze robię, bo kto lepiej zna ów agenta niż nauczyciel, który jest special for ten agent : ) aaa zresztą wiecie, co dwie głowy to nie jedna. No więc powiedzmy CI nauczyciele wspólnie wraz z innymi specjalistami, którzy mają mieć terapię czy zajęcia z wyżej wymienionym agentem zaczynają opisywać. I tak każdy robi swoją działkę, że tak powiem. I tak o to opisujemy funkcjonowanie agenta w grupie, indywidualnie z nauczycielami, terapeutami i cały zakres wymienionych w tabelce obszarów. Aa jakie to obszary i co tam wpisać to sobie zobaczycie w przykładowym przedszkolnym WOPFU, który to ukrywa się w zdjęciu : ).'

To jak dla mnie takie pogłębienie wiadomości z orzeczenia, co za tym idzie jest bardzo szczegółowe, bo wiadomo im bardziej szczegółowiej tym lepiej :).

Pamiętajcie, że Wielospecjalistycznej Oceny dokuje się co najmniej dwa razy w roku, a Ipet modyfikuje się tylko w razie takiej potrzeby właśnie na podstawie wniosków z tego WOPFU (§ 6 ust. 9 rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych) : ).

Gdy już będziemy dokonywać tej okresowej Wielospecjalistycznej Oceny to bierzemy pod uwagę efekty naszej pracy z agentem. Mówi nam to czy nasze działania są skuteczne, czy są konieczne, a może trzeba je zweryfikować. Tak jak wspomniałam dwa razy do roku musimy przeprowadzać wielospecjalistyczna ocenę.

Alee można to też robić częściej np. w przypadku, gdy widzimy, że na agenta w danym obszarze tak super podziałały nasze metody i formy pracy, że już nie wymaga stymulacji w tym zakresie to wtedy wyniki tej oceny są potrzebne do modyfikacji Ipetu.

Z kolei, jeśli widzimy, że nadal czeka nas harówa w tym zakresie to nic nie zmieniamy w Ipecie ;)

Pamiętajcie, że modyfikację Ipetu robimy w formie aneksu lub jako decyzji zespołu o zakończeniu udzielania pomocy w danej formie.

A co z szablonem WOPFU? Wiecie co, powiem tak : co placówka to inny szablon. Inny pisałam w przedszkolu, inny w szkole i zawsze było okej. Alee skoro napisałam, że dziś przedszkole to w zdjęciu znajdziecie przedszkolny WOPFU wraz ze wskazówkami : ).

17 894 wyświetlenia1 komentarz

1件のコメント


Aleksandra Konieczna
2022年8月24日

Mam pytanie jeśli mam ucznia, który od września zacznie naukę w klasie 5,IPET powstał na początku klasy 4. Czy kolejne WOPFU muszę napisacć we wrześniu?

いいね!
bottom of page