top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Wszystko zaczyna się od opinii...Dzisiejszy post miał dotyczyć odczytywania dokumentów „poradycznych”. Jednaak tak sobie pomyślałam, że przecież papiórków zwrotnych z zacnej poradni nie byłoby gdyby nie nasza opinia czyli opinia wychowawcy grupy.

Dlatego konstruowaniu opinii wychowawcy poświęcę parę zdań ;) Gdy pierwszy raz miałam napisać opinie do poradni nie wiedziałam od czego ja mam zacząć i co mam w niej wpisać. Nawet nie wiedziałam jak ją zatytułować : opinię sporządzono na potrzeby poradni ? Czy opinię sporządzono na potrzeby rodziców dziecka ?

Po czym drogą dedukcji oraz czytając różne informację już wiem jak należy ją prawidłowo tytułować.

Otóż można używać jednego oraz drugiego zwrotu – liczy się treść ;). Okej. Więc początek już mamy. I co dalej ?

Pisząc opinię musimy pamiętać, aby pokrótce opisać środowisko,

w którym dziecko funkcjonuje, jego najbliższą rodzinę oraz pisać to, co jest zgodne z prawdą ( przynajmniej ja zawsze wychodzę z takiego założenia). Pisanie prawdy jest przydatne bo dzięki temu możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji naszego wychowanka w domu. Zdarzyło się, że dzięki szczeremu opisowi sytuacji rodzinnej rodzice dziecka troszkę się zreflektowali nad swoim zachowaniem i poprawili to, co tej naprawy wymagało. Nie zapomnijcie również wspomnieć

o współpracy z rodzicami dziecka. To też jest istotne ;)

Następną rzeczą jest funkcjonowanie dziecka w grupie czyli taka nasza pogłębiona obserwacja. Pamiętajcie im więcej szczegółów tym lepiej ;)

Opinia nauczyciela wychowawcy grupy specjalnej jak i terapeuty pracującego z dzieckiem wygląda trochę inaczej ponieważ zawiera dodatkowe informację ;) Ale o tym przeczytacie w poście dotyczącym sporządzania tego dokumentu przez specjalistów ;)

Uważam, ze każda z opinii może posiadać różny wzór lecz w treściach w niej zawartych powinny znaleźć się informacje wyżej wymienione przeze mnie.

Będę dzieliła się z Wami opiniami napisanym przez mnie podczas pracy w szkole i w przedszkolu. Chcę Wam pokazać, to o czym mowa powyżej. Różny wzór-schemat informacji ten sam ;)

Po zmianach przepisów dotyczących PPP dobrze by było, gdyby opinia sporządzona przez nas bardziej ,jak dla mnie przypominała pismo urzędowe, ponieważ już w nagłówku piszemy, że jest to wniosek. Taka forma nie jest regułą. Zależy to w dużej mierze od dyrektora placówki ;) Sporządzając opinie wychowawcy trzymam się jednak moich sprawdzonych szablonów brzmią i wyglądają bardziej realnie ;)

Dzielę się z Wami moimi opiniami nauczyciela wychowawcy ( w śród nich znajdziecie ten zacny wniosek)

Opinie dotyczą dzieciaków w szkole masowej. Uważam ,że te szablony również sprawdzą się w przedszkolu, tylko wiadomo, trzeba je trochę zmodyfikować :) Możecie zobaczyć jak wyglądają różne ich szablony wystarczy kliknąć w zdjęcie. :)

400 wyświetleń0 komentarzy

댓글


bottom of page