top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

WWRD- teoria i praktyka czyli wskazówki dla rodziców

Zaktualizowano: 4 cze 2020


Pitu, pitu o papiórach z poradni było. Pięknie a co ! Wam napisałam o opinii i orzeczeniu ale co z WWRD ? Czyli w sumie chyba takim jednym z pierwszych papiórów z tej naszej ukochanej poradni :)


Zaraz postaram się wytłumaczyć tym, którzy dopiero rozpoczynają lub też czekają na decyzję z poradni o rozpoczęciu zajęć i terapii w ramach WWRD " z czym się to je".

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka to nic innego jak wielospecjalistyczne oddziaływanie na agenta, które ma na celu poprawić jego rozwój, funkcjonowanie właśnie w tych obszarach, które tego wymagają, które są zaburzone i które trzeba stymulować, aby ich działanie było jak najbardziej prawidłowe.


Wiecie, na pewno wiecie, a jak nie wiecie to się dowiecie, że w ramach WWRD zaczynamy już działać od pierwszych dni dziecka i zgodnie z piękną ustawą, którą Wam podam na koniec, trwają do chwili rozpoczęcia przez agenta nauki w szkole.

Wiecie, że jeśli spcial person pracujący z agentem uznają, że ich cele pracy zostały osiągnięte to mogą je w każdej chwili zakończyć .

Czyli w sumie tak na chłopski a raczej babski ( wybaczcie Panowie, gdyż jestem babą to piszę babski ale jeśli jesteście facetami możecie przeczytać męski :) ) rozum można powiedzieć, że te wszystkie założenia to mają na celu taką stymulacje i takie przygotowanie agenta, aby mógł on podjąć naukę w szkole. Żeby w niej fajnie funkcjonował w takich obszarach jak : obszar poznawczy, społeczny,emocjonalny czy fizyczny.

Ja spotkałam się z tym,że zazwyczaj WWRD tzn, żeby była jasność ilość terapii w ramach WWRD o to lepiej brzmi wynosiła od 4 do 8 w miesiącu.


Jak to wygląda w praktyce :

Gdy zaważysz u swojego agenta, jakieś nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, czy też uznasz, że coś jest nie tak lub coś Cie nie pokoi w któryś z obszarów,o których pisałam powyżej powinieneś :


*pójść z nim do Waszego lekarza pediatry bądź konkretnego specjalisty, w tym również psychiatry, gdy ewidentnie widzisz, że np. dziecko ma problemy ze wzrokiem, słuchem, zaburzenia zachowania


* lekarz bądź specjalista gdy rzeczywiście Twoje przypuszczenia są słuszne, a badania to potwierdziły, po badaniu wydaje zaświadczenie lekarskie, które jednoznacznie stwierdza,że Twój agent ma opóźnienie/ zaburzenie/ niepełnosprawność, która stanowi podstawę właśnie do wydania opinii WWRD


Pamiętaj ! Lekarz/specjalista musi szczegółowo napisać jaki to rodzaj opóźnienia/ zaburzenia/czy niepełnosprawności


Pamiętaj ! Lekarz/specjalista jasno i wyraźnie musi wskazać i napisać, że Twój agent potrzebuje Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Przy czym musi swoją decyzję uzasadnić !


Poniżej przedstawię Wam najczęstsze powody udzielania pomocy agentowi w formie WWRD ( najczęstsze WWRD, z którymi ja się spotkałam do tej pory ) :


*spectrum autyzmu w tym Zespół Aspergera

*znaczne zaburzenia koordynacji ruchowej

*opóźnienia rozwoju mowy czy spowolnienia rozwoju

*niepełnosprawność ruchowa w tym afazja motoryczna/ ruchowa

*niepełnosprawność intelektualna

*niepełnosprawność sprzężona ( czyli kilka niepełnosprawności równocześnie) np. niepełnosprawność intelektualna plus

-autyzm

-afazja

-wady wzroku

-wady słuchu

-porażenie czterokończynowe

-choroby genetyczne

-niepełnosprawność ruchowa

- opóźniony/zaburzony rozwój psychoruchowy


Gdy już otrzymasz zaświadczenie od lekarza/ specjalisty powinieneś:


*pójść do Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej

( zazwyczaj jest rejonizacja choć spotkałam się z tym, że w poradni X przejmowani byli agenci spoza rejonu ) i złóż odpowiedni wniosek dotyczący wydania opinii Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka ( słowo agent tu nie pasuje) i zgłoś je na diagnozę ( dołącz również do wniosku zaświadczenie lekarza/specjalisty , o którym pisze powyżej plus jeśli masz dodatkowe dokumenty dotyczące wcześniejszej pracy specjalistów z agentem np. opinia psychologa, logopedy, wychowawcy- jeśli agent chodzi do przedszkola lub żłobka) lub dokumentacji medycznej czyli np. od psychiatry, okulisty, laryngologa).


Poradnia ma zazwyczaj – tak polubiłam to słowo :) 30 dni na wydanie takiej opinii.


* Opinia wydana przez poradnię dotyczącą Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka zawiera :

- stwierdzenie, że zachodzi potrzeba Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka -wskazówki odpowiednie dla Twojego dziecka oraz rodziny formy pomocy, wsparcia ( zazwyczaj – znowu to słowo) – psychologiczno-pedagogicznego, w tym również stosownych do potrzeb skonkretyzowanych terapii, uzasadnienie opinii i form pomocy i wsparcia.


Kolejne wpisy, które będą dotyczyły WWRD będą zawierały terapie i zajęcia, które mogą być realizowane w ramach WWRD. Żebyście już wiedzieli, co należy się Waszemu agentowi w ramach WWRD tak na przyszłość:). A terapeuci i nauczyciele znają min. przykładowe arkusze, które tworzymy pracując w ramach WWRD z Waszymi agentami :)


Pamiętaj ! To jaki rodzaj zajęć oraz to, jaka będzie ich poszczególna ilość oraz czas trwania jest ustalane przez Zespół, który wydaje WWRD. Jest to ustalane indywidualnie dla każdego agenta !


Pamiętaj ! Nie sugeruj się tym, że znasz/ słyszałeś, że agent o takim samym zaburzeniu/ niepełnosprawności jak Twój ma tyle i tyle zajęć takiego i takiego rodzaju o niczym nie świadczy ! Każde dziecko jest inne, każde zaburzenie/ niepełnosprawność może w jednej sferze przejawiać się lepiej w innej gorzej ! Dlatego dla każdego dziecka tak jak napisałam wyżej zajęcia/ terapie i ich czas i częstotliwość dobiera się indywidualnie ! :)


Aaa zapomniałabym ! Pamiętajcie, że zajęcia i terapie w ramach WWRD możecie realizować gdzie chcecie i nie musi być to placówka do której już Wasz agent chodzi. I w naszym kraju, póki co, jest ta pomoc za darmo ! :)


Aaa 2 - ustawa mądra, którą tu wykorzystałam

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci

936 wyświetleń0 komentarzy

Commenti


bottom of page