top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego, A Trudności W Jedzeniu.


Już samo siadanie przy stole, aby zjeść posiłek może być dla Agenta wyzwaniem, ze względu na: nadreaktywność dotykową, węchową, smakową, przedsionkową, proprioceptywną, czy ze względu na planowanie motoryczne.


Z nadreaktywnością dotykową mamy do czynienia w :

-sferze oralnej, czyli w nadwrażliwości okolic ust i buzi

-konsystencji i strukturze jedzenia, które może być za miękkie, za twarde, za papkowate.


Z nadreaktywnością dotykową, mamy do czynienia w :

-momencie, gdy zapach i smak pokarmów jest za mocny i ciężki do zniesienia dla dziecka.


Z problemami z propriocepcją, mamy do czynienia w:

-sytuacji, w której dziecko nie jest w stanie donieść jedzenia do ust, ponieważ jego Ośrodkowy Układ Nerwowy w sposób niewłaściwy przetwarza bodźce pochodzące z czucia swojego ciała, czyli mięśni, ścięgien i stawów.


Z problemami z przedsionkiem, mamy do czynienia, gdy:

-dziecko musi się skoncentrować, nie na spożywanym pokarmie, ale na tym, aby nie spaść z krzesła, ponieważ jego Ośrodkowy Układ Nerwowy w sposób niewłaściwy przetwarza bodźce pochodzące z ruchu.


Z problemami z planowaniem motorycznym, mamy do czynienia, gdy:

-ze względu na zaburzenia OUN, związane z prawidłową integracją ssania, połkania i oddychania, nie wytworzyły się prawidłowe reakcje oralno- motoryczne, co skutkuje trudnościami w spożywaniu potraw, próbowaniu nowych, trawieniu.


Ze względu na trudności opisane powyżej, mogą u dziecka wystąpić dość ubogie i ograniczone repertuary potraw, które również wpływają na jego rozwój. Jak widzicie wszystko zaczyna się w Ośrodkowym Układzie Nerwowym !

322 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários


bottom of page