top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego- Nadreaktywność Dotykowa, A Higiena, Brudzenie Się, Jedzenie


Czynności higieniczne, takie jak mycie zębów może być nieakceptowane przez dziecko, ze względu na drażnienie dziąseł szczoteczką. Czesanie, mycie, obcinanie włosów, przy nadreaktywnej skórze głowy, również będzie problemem. Wzięcie kąpieli, czynność z pozoru rutynowa i zwyczajna, u dziecka z obronnością dotykową, może wywoływać płacz, bojaźń. Zamoczenie części bluzki, podczas mycia rąk, może spowodować nagłe unieruchomienie i niemoc do dalszego działania.

Unikanie prac plastycznych, materiałów brudzących, jak zabawy z błotem, czy piaskiem, aplikowanie kremu przeciwsłonecznego, który zostawia ślad, częste mycie, oraz wycieranie rąk, to również przejawy nadreaktywnośći dotykowej. Dziecko może nie chcieć wykonywać prac technicznych, plastycznych, podczas których może się ubrudzić w grupie, jednak podczas pracy.

indywidualnej może chcieć doświadczać tych wrażeń. Dzieje się tak, ponieważ wtedy ma kontrolę nad dopływem bodźców dotykowych i sam decyduje o ich ilości i częstotliwości.

Chłopiec, z którym pracuje, był o krok od postawienia groźnie brzmiącej w wieku 6 lat diagnozy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, tylko, albo aż dlatego, że często większość materiałów była „brudna”, często chciał się przebierać, myć, oraz wycierać ręce. Po przeprowadzeniu diagnostyki, okazało się, że przejawia tylko, albo aż, zaburzenia w bazowych systemach ośrodkowego układu nerwowego, w tym nadreaktywność w różnicowaniu sensorycznym, w zakresie dotyku.

Jama ustna, która składa się z receptorów skórnych, również może być nadwrażliwa. Stąd swoją pierwotną przyczynę mogą mieć trudności w zakresie jedzenia. Dziecko, ze zdiagnozowaną nadreaktywnością dotykową, może zwracać szczególną uwagę na konsystencję, strukturę, gramaturgię, temperaturę pokarmów. Może zatem przeszkadzać mu konsystencja chrupka, ciągnąca, śliska, lub pomieszana, przez co nie będzie chciało jeść zupy, w której widoczne są pływające warzywa.


Prawa autorskie zastrzeżone :)

96 wyświetleń0 komentarzy

Commenti


bottom of page