top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego- Oddziaływanie Układu Wzrokowego W Codziennym Funkcjonowaniu


Dla dziecka przejawiającego trudności w zakresie percepcji wzrokowej, postrzeganie przedmiotów, rzeczy, czy osób, będzie nie lada wyzwaniem.

Jest tak, ponieważ mózg, czyli ośrodkowy układ nerwowy, nie potrafi w sposób harmonijny połączyć wrażeń z układów : przedsionkowego, propriocpetywnego, dotykowego, oraz słuchowego.

Niemożliwość zgrania tych wrażeń, utrudnia możliwość zwrócenia oczu w kierunku usłyszanego dźwięku, utrudniona będzie również prawidłowa ocena odległości w celu uniknięcia zderzenia się z przeszkodą.

Możliwość oceny wzrokowej danej sytuacji i jej skuteczna analiza, pod kątem bezpieczeństwa również zależ od zgranego ośrodkowego układu nerwowego np. gdy dziecko, jest sobie w stanie wyobrazić – nauczone z wcześniejszego doświadczenia, że wsadzenie palca w zawias drzwi skutkuje jego przytrzaśnięciem i bólem, patrząc na drzwi i zawias nie zrobi tego. W miarę trwania dysfunkcji wystąpić mogą kolejne trudności takie jak: trudności w dostrzeganiu cechów, szczegółów obrazów, myleniu liter, cyfr, układaniu wież z klocków, czytaniu, pisaniu.

Dostrzeganie obiektów na pierwszym i drugim planie, rozpoznawanie znajomych twarzy, czytanie książek z dużą ilością obrazków, przebywanie w tłumie- to również będzie stanowiło wyzwanie dla dziecka. Komunikacja niewerbalna dziecka może być utrudnia, ponieważ może ono, niewłaściwie odczytywać i interpretować mimikę i gesty, towarzyszące rozmową.


Prawa autorskie zastrzeżone :)



48 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page