top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego- Podreaktywność Węchowa


Dziecko może przejawiać podreaktywność, czyli niedobór wrażeń węchowych.

Odczuwanie zapachów, wymaga od niego większej pracy, aby mógł poznać woń produktów, rzeczy. Jest to przypadłość dość niebezpieczna, bo w niektórych sytuacjach może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dziecka.

Jest tak, ponieważ podreaktywność, oznacza, że dziecko nie jest w stanie wyczuć zapachu ulatniającego się dymu. Może również mieć zmniejszone odczuwanie głodu. Niedostateczne odczuwanie woni, może w konsekwencji doprowadzić do powstania hiposmii, czyli ograniczonego funkcjonowania zmysłu węchu, lub anosmii, czyli deficytu zdolności wąchania.

Dziecko, ze zdiagnozowaną podraktywnością w zakresie węchu, może intensywnie wąchać przedmioty, przed ich użyciem, osoby, przed wejściem w interakcję. Robi tak, ponieważ chce się z nimi zapoznać, móc poznać informację o nich.

Przed ubraniem każdej części z garderoby, może je wąchać. Przed rozpoczęciem zajęć terapeutycznych, może wąchać rękę terapeutki, która zabiera go na zajęcia. Częściej wąchanie osób, przedmiotów widoczne jest u dzieci będących w spektrum autyzmu, ponieważ u nich w większości występuje podreaktywność zmysłu powonienia.

Bywa i tak, że niektóre dzieci, które nie potrzebują odczuwać zapachów, podczas pracy terapeutycznej, przy symulacji zapachami, gdy pada pytanie „Czy zapach Ci się podoba?” odpowiadają przecząco, lub potakują, mimo że nawet nie usiłowały zapoznać się z daną wonią.


Prawa autorskie zastrzeżone :)

71 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page