Możliwości planowania motorycznego wymagają również prawidłowej integracji układów: przedsionkowego, proprioceptywnego, dotykowego, wzrokowego.
Przy zgranej informacji sensorycznej z bazowych systemów możliwe jest zaplanowanie nawet niewielkiego ruchu.
Przy trudnościach w tym zakresie, problematyczne będzie wykonywanie prostych i sekwencyjnych ruchów, nie wspominając o ruchach bardziej złożonych. Widoczne jest to min. w odwróceniu głowy w kierunku drzwi, żeby zobaczyć kto się w nich pojawi. Nauka jazdy na rowerze, nauka pływania -ruchów naprzemiennych też będzie stanowiła problem. Wykonywanie drobnych ruchów precyzyjnych, takich jak zapinanie guzików, wiązanie butów, pisanie po śladzie, wycinanie kształtów, nabijanie kluski na widelec- wydawałoby się zwykłe czynności dnia codziennego, dla dziecka z dyspraksją wzrokową będą stanowiły nie lada wyzwanie.
Rozstrzyganie problemów w głowie, nie mówienie ich na głos, dla dziecka będzie problemem, bo przez niewłaściwą informację sensoryczną nie będzie w stanie sobie ich wyobrazić.
Problemy z wyobraźnią również będą problemem, dziecko nie będzie potrafiło wyobrazić sobie, gdy podczas lekcji nauczyciel będzie mówił, o dużej górze. Będzie widziało materiały na lekcji plastyki, ale nie będzie wiedziało w jaki sposób może z nich wykonać daną rzecz.
Prawa autorskie zastrzeżone :)
Comentários