top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego - Układ Wzrokowy Dobrze Funkcjonujący


Prawidłowo funkcjonujący zmysł wzroku, sprawia, że dziecko ma zdolność do poznawania otaczającej rzeczywistości, zarządzania i poruszania częściami ciała.

Umiejętność różnicowania kolorów, kształtów, struktur, poznawanie rzeczywistości. Dzięki jego działaniu możliwe jest nawiązywanie i utrzymywanie relacji społecznych, a także możliwości przyswajania wiedzy.

Wrażeniem, które aktywizuje zmysł wzroku do działania, jest zewnętrzna łuna światła, której natężenie może mieć zmienny charakter.

Impuls ten nie jest zależny od nas, pochodzi również spoza ciała. W momencie jego aktywizacji w sposób bierny wchodzi z nim w interakcje. Ważnym aspektem jest prawidłowe widzenie nie tylko oczyma, ale również mózgiem. Każdy bodziec wzrokowy, powinien być zapamiętany przez mózg, odpowiednio przetworzony, skutkujący adekwatną reakcją adaptacyjną. Jest to widoczne w momencie spoglądania na dany obszar, potrafimy widzieć jego całość, a równocześnie wyłapywać niuanse. Koordynacja wzrokowo-motoryczna, czyli zdolność podążania wzrokiem za wyrazami w czytanym tekście, przenoszenie wzroku z jednej kartki, na drugą.


Prawa autorskie zastrzeżone :)


47 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page