top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Cele muzykoterapiiKrótko zwięźle i na temat :) czyli dziś będzie o celach muzykoterapii ;)Cele muzykoterapii :


*poprawia sen

często zdarza się tak, że mali agenci mogą mieć problemy z zasypianiem, jak również takie trudności mogą mieć starsi agenci, którzy, cierpią na różne rodzaje. Odpowiednio dobrany rodzaj i gatunek muzyki czyli takiej monotonnej oraz spokojnej powoduje u nich wyciszenie, a także wpływa na zasypianie.


Przykładem może być "Kołysanka Des- Dur" Fryderyka Chopina


*zmniejsza napięcie emocjonalne no cóż tu dużo pisać, każdy z nas czasami odczuwa potrzebę wyładowania swoich emocji poprzez krzyk czy też głośne mówienie więc dlaczego by nie skorzystać z odpowiednich utworów muzycznych, które nam to ułatwią ? ;)

Nucąc dość głośno melodię, możemy wyładować nasze emocje.

Uwaga ! Nie zaleca się do tego stosować utworów rockowych, no chyba, że nasz agent duży czy też mały czy my sami taki rodzaj uwielbiamy :)


Fajnie sprawdzą się utwory z repertuaru klasycznego i popularnego, np. znane "Bolero" M. Ravel, w którym to melodia jest powtarzalna i łatwo ją samemu powtórzyć. Ponadto jest co raz głośniejsza więc pobudza nas do co raz to głośniejszego nucenia.


Ciekawostka !


Wiecie, że mechanizm, który powoduje uwalnianie napięcia jest mechanicznym działaniem naszego organizmu ? Nabieramy sporą ilość powietrza do płuc i musimy je uwolnić poprzez gwałtowne wypchnięcie go przez przeponę – co naturalnie powoduje, że mięśnie się spinają i rozluźniają :)


Nie wierzycie ? To sprawdźcie sami ! ;)


*poprawia odczucia w czasie kąpieli- wiem, że może to dość dziwnie brzmieć ale zaraz Wam wytłumaczę co i jak ;)


Otóż, zazwyczaj wśród seniorów z demencją czy też niektórych agentów dziecięcych mogą być tacy agenci, którzy czują niechęć przed kąpielą. Nie chęć może być spowodowana lękiem związanym z wychodzenia z ciepłej wody lub z odczuciem związanym z parzeniem podczas zanurzania się w wodzie ( jest to powiązane z utratą funkcji ochronnych skóry, który również odpowiada za dość znacznie zwiększoną wrażliwość na bodźce zimno-gorąco).

Ale spokojnie damy i z tym radę ! Oczywiście za pomocą muzyki !


Wykorzystujemy wtedy muzykę związaną z latem, odpoczynkiem, wakacjami.


Zadbajmy więc o to, aby w takiej łazience było ciepło. Z kolei woda w wannie nie powinna być zbytnio gorąca. Będziemy stopniowo dolewać wody, aby organizm mógł się przyzwyczaić :) Pamiętajmy, też o tym, aby po wyjściu z wanny szybko osuszył swoje ciało ciepłym ręcznikiem.


*no i wiadomo redukuje stres i napięcia


Źródełko moich materiałów szkoleniowych :)

382 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page