top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Diagnoza pedagogiczna- jak wygląda badanie pedagogiczne ?

Zaktualizowano: 23 cze 2020Wiemy już kiedy przeprowadzać taką diagnozę oraz co w niej jest badane. To teraz zobaczmy jak ją się przeprowadza.


Już Wam wspomniałam, że taka diagnoza jest przeprowadzana w poradni psychologiczno- pedagogicznej. No i jest jednym z elementów badania psychologiczno-pedagogicznego, które to przeprowadza zespół speców no i ma kilka części. Jednak trzeba pamiętać, że przeprowadzenie tego badania może być różne. Wszystko zależy od placówki, w której takie badanie jest przeprowadzane. No to teraz Wam napisze co jest sprawdzane i badane w czasie takiej diagnozy.


Badanie pedagogiczne przeprowadza pedagog - co jest oczywiste :)


Co badamy ?

*Sprawdzamy umiejętność czytania ( sprawdzian umiejętności czytania)

Wygląda to tak, że agent dostaje dość krótki tekst do przeczytania. Jest on dopasowany do jego wieku i do prognozowanych umiejętności wynikających z podstawy programowej


W badaniu oceniamy :

*technikę czytania

Szczególnie : czytanie po literze, sylabizowanie, czytanie całościowe lub technikę mieszaną, przekręcanie, mylenie liter czy wyrazów


*Tempo czytania

Co tu dużo pisać :) sprawdzamy jakie jest to tempo czytanego tekstu :)


*Rozumienie czytanego tekstu

Po przeczytaniu agent ma odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu- dzięki temu wiemy czy agent wie o co kaman i rozumie co czyta- i to jest very ważne info !


Dygresja, a co ! Uwierzcie mi, że spotkałam się z przykładem agentki z siódmej klasy, która płakała nad sprawdzianem bo nie wiedziała co czyta…mimo, że z zaleceń z z opinii z ppp wynikało, że nie potrzebuje zajęć ze mną to i tak poświęcałam jej czas, żeby choć trochę to ogarnąć przed zbliżającym się egzaminem :) i dałyśmy radę choć łatwo, że tak powiem to nie było ! Ale chcieć to znaczy móc :) Ale dobra wracam już do tematu :)

Co badamy ?

*Sprawdzamy umiejętność pisania ( sprawdzian umiejętności pisania)


W badaniu oceniamy :

*Pracę agenta pod kątem poprawności pisania, prawidłowego zapisu w liniaturze, a także grafię pisma :

- w tym celu agent jest poproszony o napisanie konkretnych liter

( agenci młodsi) albo wyrazów albo dyktanda ( agenci od klasy 4 i starsze). A czasami starsi agenci mają napisać krótką formę pisemną czyli jakieś opowiadanie czy opis


Dzięki temu określa się :

*Lateralizację – zakres ręki

*Prawidłowy chwyt pisadła


Co badamy ?

*Sprawdzamy znajomość zasad ortograficznych ( sprawdzian znajomości zasad ortograficznych) - jest to sprawdzane u agentów, którzy ze względu na podstawę programową muszą je znać!


W badaniu oceniamy :

*Znajomość zasad ortograficznych, a jakże by inaczej ( wykorzystuje się tu wcześniejsze dyktando z poprzedniego sprawdzianu umiejętności pisania ) czasami prosi się też agenta, aby słownie wytłumaczyło konkretną zasadę- też na podstawie ów dyktanda

* Znajomość części mowy, zdania, znaków interpunkcyjnych, trybów zdania – z tego agent ma taki teścik

Co badamy ?

*Sprawdzamy umiejętności matematyczne ( sprawdzian z zakresu umiejętności matematycznych)- notabene mój ulubiony… Może niektórzy z Was też tak mają jak ja, że jak słyszą słowo związane z matmą to aż im się coś robi :)


W badaniu oceniamy :

To zależy od wymagań wynikających z podstawy programowej agenta, którego badamy i tak :

*Czy agent potrafi dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić, czy też rozwiązywać zadania z treścią

* Czy agent potrafi określić czas na zegarze

*Czy odczytuje długości

*Czy potrafi odczytać temperaturę z termometru


Nie dygresja więc ciekawostka :

Spora część pedagogów, ja osobiście też wzbogacam tą diagnozę o takie coś :

Sprawdzam czy agent potrafi określić położenie elementów w przestrzeni, czy stosuje i używa poprawnie takich pojęć jak : za, nad, pod, na, obok oraz określa położenie używając słów: po prawej i lewej stronie.Dla mnie jest to dość istotne ;)


Co badamy ?

Słuch fonemowy ( badanie tak zwanego słuchu fonemowego)


W badaniu oceniamy :

*Czy dziecko poprawnie potrafi różnicować i wsłuchiwać się w dźwięki

Wygląda to tak, że podaje się agentowi, słowa, które brzmią podobnie np. buty-budy ( to najczęstszy przykład) i wtedy zadaniem agenta jest wskazanie literki, która różni od siebie te słowa.


I teraz uwaga : agent, który nie ma wady wymowy i prawidłowo rozróżnia dźwięki nie będzie miał problemów z tym zadaniem.

I teraz uwaga nr 2 : u agentów z zerówek i tak zwanych klas „0” i czasami u agentów z klas 1-3 sprawdza się również to czy potrafią składać i rozkładać słowa na sylaby oraz głoski. No nie da się ukryć, że jest to very ważne w nauce czytania :)


Pamiętajcie !

Diagnoza pedagogiczna polega też na tym, dla mnie jest to ważne, żeby się przyjrzeć jak pracuje dziecko w szkole.

Czyli możemy poprosić rodziców agenta o ksero np. zeszytów, jakiś jego wytworów np. wypracowań, sprawdzianów, prac klasowych, czy zadań domowych.


No i bardzo ważna jest ta opinia/informacja ( zwał jak zwał – najważniejsze, że wiadomo o co kaman ) o agencie ze szkoły. W której to zazwyczaj my- wychowawcy opisujemy postępy, sukcesy, porażki, trudności agenta. Im szczegółowiej tym lepiej dla kogoś kto pierwszy raz w życiu widzi agenta na oczy ! :)

Diagnozę pedagogiczną mamy już za sobą :)


No to już wiemy jak badamy i co badamy i jak takie badanie wygląda w części pedagogicznej :)


Następny post w tym cyklu będzie o tym jak wygląda diagnoza psychologiczna. Bo jak dostajemy papióry z poradni to jest też tam diagnoza psychologiczna więc warto wiedzieć jak ona wygląda :)

1763 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page