top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Biały SzumBiały Szum - czym jest to zjawisko ? I dlaczego poruszam jego kwestię właśnie w poście z Cyklu Integracja Sensoryczna ? Odpowiedzi znajdziecie poniżej !


*Po pierwsze primo

Biały Szum to w teorii rodzaj tzw. sensoryzmu- czyli są to widoczne w funkcjonowaniu Agenta zaburzenia związane z odbiorem i właściwym przetwarzaniem bodźców zmysłowych. Wy już wiecie, że oprócz tego możemy mieć nadwrażliwość i podwrażliwość i poszukiwactwo :).

Teoretycznie najczęściej występują, u Agentów, którzy borykają się również z zaburzeniami rozwoju o różniastym charakterze.


*Po drugie primo

Biały Szum, w praktyce powoduje, że uszkodzone jest działanie kanałów sensorycznych, co powoduje, że wytwarzają one swoje bodźce, co powoduje, że przekaz sygnałów, które docierają do Agenta ze świata zewnętrznego jest zakłócony, a czasami nawet nie jest dopuszczony do mózgu!


*Po trzecie primo

Pojawienie się Białego Szumu sprawia, że Agent :

*drapie się po ciele, jakby ich swędziały miejsca, po ukąszeniu owadów


*często ma wrażenie "przechodzenia dreszczu"- tak, jakby ktoś go dotykał przedmiotem/ ręką


*sprawia wrażenie cichego i spokojnego, a jest to związane nagromadzeniem się w ciele "taktylizmów", czyli bodźców, po czym nagle wybucha uderzając i bijąc siebie, a także inne osoby, po tym zachowaniu następuje wyciszenie, aż do ponownego nagromadzenia się "taktylizmów". W tym czasie skóra Agentów sprawia wrażenie "cierpiącej skóry"- widoczna gęsia skórka, która pojawia się i znika bez przyczyny.


A w kolejnym poście z tego Cyklu przybliżę Wam pewne metody, stosowane przeze mnie, dotyczące "radzenia " sobie z tym szumem :)!


"Biały szum"437 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page