top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Trawienie i Wypróżnianie


To, co weszło, wyjść musi, dlatego ten post będzie dotyczył wypróżniania !


Kwestia ważna i istotna, ponieważ, na co dzień pracuje z Agentami, którzy, gdy zaczynaliśmy wspólną przygodę, również mieli trudności właśnie z wypróżnianiem się, tzn. z nietrzymaniem, "nie czuciem" siku, kupy, czy też z załatwianiem "drugiego" na stojąco.

OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY= CAŁE NASZE CIAŁO I CAŁE NASZE FUNKCJONOWANIE. Dlatego w OUN, wszystko musi współdziałać ze wszystkim! Tylko trzeba wiedzieć, "jak to działa", żeby w ogóle zacząć działać !


Zmysł interocpecji, bo o nim będzie mowa, dotyczy świadomości bycia pełnym i sytym, dotyczy informacji z organów wewnętrznych. Nieprawidłowo działający powyższy zmysł, również dotyczy wypróżniania. Oprócz interocepcji, na problemy z wypróżnianiem się może wpływać ruchomość ciała.


Co więc wpływa na trudności z wypróżnianiem się ?


Zmysł dotyku:

Podreaktywność w tej sferze, może przejawiać się tym, że Agent nie odczuwa wilgoci, a co za tym idzie nie kontroluje pęcherza. Winowajcą też będą grube pieluchy, co prawa Agent dzięki nim ma sucho i przyjemnie, ale z drugiej strony ograniczają odczucie wilgoci.

Podreaktywność również, związana jest z nieprawidłową kontrolą moczu, czyli z mimowolnym oddawaniem moczu, w różnych sytuacjach, również mam tutaj na myśli nocne moczenie.

Jeśli Agent poszukuje bodźców dotykowych, może mu się podobać mokra pielucha, mokre łóżko, mokre majtki.


Propriocepcja

W wyniku trudności z wypróżnianiem, będzie dotyczyła napięcia mięśniowego, a co za tym idzie, stabilizacji i utrzymania prawidłowej pozycji. Trudności w tym zakresie,będą dotyczyły prawidłowej pozycji na muszli klozetowej.


Przedsionek

Problemy z równowagą, mogą wpłynąć na niepewność Agenta. Załatwiając swoje potrzeby na muszli, będzie czuł się niepewnie, będzie się chwiał, a to skutecznie utrudni mu załatwianie się.


Złoto- Platynowe Rady:


Po Pierwsze Primo

Picie dużej ilości wody, błonnika, dużo aktywności ruchowych w ciągu dnia.


Po Drugie Primo

Gdy Agent siedzi na muszli, zaopatrz go w odpowiedni dla niego podnóżek- dzięki czemu będzie czuł się pewniejszy siebie, będzie miał też poczucie oparcia.


Po Trzecie Primo

Zaufaj terapeucie swojego dziecka, rzecz jasna, takiemu, który zna się na swojej pracy i postępuj wg jego wskazówek !


Opracowanie Złoto - Platynowych Rad wg. C.S. Kranowitz plus Pani Pedagog157 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page