top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Parę słów o agentach szczątkowo widzących

Zaktualizowano: 13 kwi 2021


Chciałabym Wam trochę "po polskiemu" przybliżyć świat tyflo, aby nie był taki zagadkowy :) skąd taka tematyka postów. Od ogółu - do szczegółu. Najpierw ogólny zarys, potem przyczyny, objawy, diagnozy i plany działań :)

Więc działajmy :)


Pierwsze skojarzenie z agentem szczątkowo widzącym - agent, który posługuje się szczątkami, resztkami, szczyptami, odrobinami i synonimy można mnożyć, wzroku. Co więc właściwie to oznacza ?


Agenci szczątkowo widzący to agenci mali i duzi, którzy utracili wzrok nagle czy też stopniowo. W związku z tym mają miejsce ograniczenia związane z widzeniem. Czyli agenci Ci widzą postacie, przedmioty i rzeczy, a konkretniej mówiąc to tylko ich zarys z odległości 1 m lub mogą mieć też dość mocno ograniczone pole widzenia. Z reguły dotyczy to dużych formatów ( wiecie , co mam na myśli)

Aleee mogą też posiadać zdolność do różnicowania barw czy do wzrokowej orientacji przestrzennej. Nie można poprawić ich widzenia szkłami korygującymi.


U agentów szczątkowo widzących ubytki w widzeniu są tak znaczne, że poznają najbliższy świat i otoczenie głównie za pomocą zmysłu dotyku oraz innych zmysłów. Lecz dotyk dominuje. Wrażenia wzrokowe tylko dopełniają zmysły.


Cechy charakterystyczne takich agentów poza tym to :


*nierównomierność związana z zaburzeniami w różniastych funkcjach wzrokowych i ich cechach związanych z : taką niestabilnością, labilnością poszczególnych elementów funkcji wzrokowych związanych min. z postrzeganiem, syntezą i analizą wzrokową, pamięcią wzrokową, wrażeniami wzrokowymi


*nierównomierność związana z procesem widzenia w całości


*tendencja do szybkiego męczenia sięMam nadzieję, że trochę Wam przybliżyłam agentów szczątkowo widzących oraz ich cechy charakterystyczne :) alee to jeszcze nie koniec - a co będzie dalej ?

O tym dowiecie się w kolejnym poście w tym cyklu ! ;)


Źródełko moich własnych mądrych rzeczy ze studiów :) oraz książek tyflo :)


298 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page