top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Zaburzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego- Budowa Układu Słuchowego- Wstęp

Zaktualizowano: 25 gru 2023


Fale dźwiękowe powstają wskutek zmian ciśnieniowych. Ucho ludzkie budują trze obszary :

-ucho zewnętrzne

-ucho środkowe

-ucho wewnętrzne.


Proces przyjmowania fal dźwiękowych wygląda następująco:

W początkowej fazie, fale dźwiękowe, przyjmowane są przez małżowinę uszną. Następnie, za pomocą ucha zewnętrznego, transportowane są do przewodu słuchowego. By pobudzić błonę bębenkową. Powoduje to drżenie błony. A fala dźwiękowa wędruje do ucha środkowego, by aktywować znajdujące się w nim kosteczki słuchowe ( młoteczek, kowadełko, strzemiączko). Ich ruchliwość, kieruje falę dźwiękową, wzmocnioną o kolejne wibracje, do okienka przedsionka- linii granicznej ucha wewnętrznego.

Ucho środkowe i zewnętrzne zawierają w sobie powietrze, zaś wewnętrzne- płyn. W uchu środkowym, znajduje się zwinięta rurka- zwana ślimakiem- narząd, w którym, drgania tu docierające, przekształcają się w fale elektryczne, które docierają do ośrodkowego układu nerwowego.


Komorki włosowate, które pokrywają ślimaka, łączą się, tworząc synapsy, z aksonami komórek neuronalnych, znajdujących się w początkowych etapach drogi słuchowej. Od obszarów ucha wewnętrznego, poprzez nerw słuchowy, aż do niższego miejsca w pniu mózgu- jądra ślimakowatego.


W pniu mózgu, ulokowana jest tzw. oliwka górna, do której sięgają włókna słuchowe, które umożliwiają lokalizowanie źródła pochodzenia bodźców dźwiękowych w otoczeniu.

Kolejnym etapem drogi fal dźwiękowych jest śródmózgowie, a dokładniej wzgórek czworaczy dolny. Następnym jest obszar we wzgórzu, który nosi nazwę jądra ciała kolankowatego przyśrodkowego.

Finalnym etapem jest pierwotna kora słuchowa, ulokowana w górnym obszarze płata skroniowego.


Prawa autorskie zastrzeżone :)

58 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page