top of page
  • Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Modulacja Poszukiwacza Sensorycznego


Cechy charakterystyczne, dotyczące funkcjonowania Agentów o modulacji nadreaktywnej, znaleźć możecie tutaj :


Cechy charakterystyczne, dotyczące funkcjonowania Agentów o modulacji podreaktywnej, znaleźć możecie tutaj :

https://www.panipedagog.com/post/integracja-sensoryncza-modulacja-podreaktywna


A dziś przedstawię Wam, cechy charakterystyczne modulacji Poszukiwacza Sensorycznego :)


Poszukiwacz Sensoryczny, poszukuje, coraz to silniejszych, wrażeń sensorycznych, aby dostarczyć ich odpowiednią ilość do Ośrodkowego Układu Nerwowego.

Agenci lubią brudzić się w różnego rodzaju "maziach". Cechuje ich również wkładanie do buzi, żucie i gryzienie przedmiotów, których się nie je, jak np. kołnierzyki czy też rękawy. Zdarza się, że ocierają się o ściany, meble, wpadają na inne osoby, lub mają tendencje do "wieszania się na innych osobach". Lubią dotykać różnych przedmiotów, szczególnie tych w zasięgu ich ręki.


Dzieci te, również potrzebują dużej ilości bodźców przedsionkowych- równoważnych i proprioceptywnych- siłowych. Dlatego lubią zmiany położenia ciała, rotacje, są stale aktywne i nie robi im się niedobrze po długim huśtaniu czy kręceniu się. Należą do tej grupy dzieci śmiałe i odważne. Potrafią i chętnie przyjmują różne pozycje, typu zwisanie głową w dół, wiercą się i są w ciągłym ruchu.


Agenci, prezentują również wysoki próg pobudzenia, ponieważ muszą poszukiwać silnych wrażeń, które między innymi pochodzą z ruchu. Jeśli są zdolni do dostarczenia sobie właściwej dawki bodźców, są zdolni do utrzymania właściwego poziomu pobudzenia, a także potrafią skupić dłużej uwagę.


Potrafią dłużej niż rówieśnicy korzystać z ulubionych aktywności. Lubią aktywności związane z siłowaniem, przepychaniem, mocnowaniem, mocnym przytulaniem, częściej poszukują energicznych zabaw, a także okazji do dźwigania, przesuwania, przepychania przedmiotów. Chętnie podnoszą butelki z wodą, noszą zakupy, lubią też ciasne miejsca, wchodzenie i wciskanie się pomiędzy wąskie szczeliny.


Poszukiwacze wrażeń sensorycznych, lubią miejsca, w których to mogą doświadczać różnorodnych bodźców, dlatego co za tym idzie, lubią przedmioty błyszczące, świecące, wirujące czy też migające. Lubią bączki, światełka choinkowe i lubią się im przyglądać przez dłuższy czas.


Jeśli chodzi o percepcję słuchową, to szukają głośnych bodźców, mówią głośno, słuchają głośno muzyki, czy telewizora. Najbardziej komfortowo czują się w głośnych i zatłoczonych miejscach.


Poszukują również bodźców smakowych i węchowych, wkładają do ust przedmioty niejadalne. Zdarza się również, że liżą lub "próbują" różnych przedmiotów. Wolą mocno doprawione, gorące i ostre potrawy. Zdarza się również, że wąchają ludzi, przedmioty oraz preferują zapachy o ostrej i mocnej woni.


Wszystkie typy modulacji sensorycznej za Nami. I właśnie teraz pora na to, żeby Was - rodziców i opiekunów, uczulić, co byście zaczynali od dobrej diagnostyki, jeśli zauważacie u swoich Agentów, omawiane cechy funkcjonowania. Co należy zrobić ? Gdzie należy się udać ?

Należy rozpocząć diagnostykę od terapeuty neurorozwojowego - terapeuty integracji sensorycznej oraz od konsultacji z psychologiem dziecięcym.

Bo tylko zaczynając od podstaw, tak jak w Poradni Pani Pedagog, jesteśmy w stanie znaleźć przyczynę i nią się zająć, a nie oddziaływać na jej skutek !


Pamiętajcie, nie zbudujemy stabilnego i trwałego domu, nie mają solidnych podstaw ! W tym przypadku nie "zbudujemy" właściwych reakcji adaptacyjnych i umiejętności poznawczych i umiejętności percepcyjno- motorycznych nie mają "dobrej" bazy, czyli dobrze funkcjonującego przedsionka, czucia głębokiego, układu limbicznego i różnicowania sensorycznego !530 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page