top of page
Zdjęcie autoraPaniPedagog

Integracja Sensoryczna - Modulacja Poszukiwacza Sensorycznego


Cechy charakterystyczne, dotyczące funkcjonowania Agentów o modulacji nadreaktywnej, znaleźć możecie tutaj :


Cechy charakterystyczne, dotyczące funkcjonowania Agentów o modulacji podreaktywnej, znaleźć możecie tutaj :

https://www.panipedagog.com/post/integracja-sensoryncza-modulacja-podreaktywna


A dziś przedstawię Wam, cechy charakterystyczne modulacji Poszukiwacza Sensorycznego :)


Poszukiwacz Sensoryczny, poszukuje, coraz to silniejszych, wrażeń sensorycznych, aby dostarczyć ich odpowiednią ilość do Ośrodkowego Układu Nerwowego.

Agenci lubią brudzić się w różnego rodzaju "maziach". Cechuje ich również wkładanie do buzi, żucie i gryzienie przedmiotów, których się nie je, jak np. kołnierzyki czy też rękawy. Zdarza się, że ocierają się o ściany, meble, wpadają na inne osoby, lub mają tendencje do "wieszania się na innych osobach". Lubią dotykać różnych przedmiotów, szczególnie tych w zasięgu ich ręki.


Dzieci te, również potrzebują dużej ilości bodźców przedsionkowych- równoważnych i proprioceptywnych- siłowych. Dlatego lubią zmiany położenia ciała, rotacje, są stale aktywne i nie robi im się niedobrze po długim huśtaniu czy kręceniu się. Należą do tej grupy dzieci śmiałe i odważne. Potrafią i chętnie przyjmują różne pozycje, typu zwisanie głową w dół, wiercą się i są w ciągłym ruchu.


Agenci, prezentują również wysoki próg pobudzenia, ponieważ muszą poszukiwać silnych wrażeń, które między innymi pochodzą z ruchu. Jeśli są zdolni do dostarczenia sobie właściwej dawki bodźców, są zdolni do utrzymania właściwego poziomu pobudzenia, a także potrafią skupić dłużej uwagę.


Potrafią dłużej niż rówieśnicy korzystać z ulubionych aktywności. Lubią aktywności związane z siłowaniem, przepychaniem, mocnowaniem, mocnym przytulaniem, częściej poszukują energicznych zabaw, a także okazji do dźwigania, przesuwania, przepychania przedmiotów. Chętnie podnoszą butelki z wodą, noszą zakupy, lubią też ciasne miejsca, wchodzenie i wciskanie się pomiędzy wąskie szczeliny.


Poszukiwacze wrażeń sensorycznych, lubią miejsca, w których to mogą doświadczać różnorodnych bodźców, dlatego co za tym idzie, lubią przedmioty błyszczące, świecące, wirujące czy też migające. Lubią bączki, światełka choinkowe i lubią się im przyglądać przez dłuższy czas.


Jeśli chodzi o percepcję słuchową, to szukają głośnych bodźców, mówią głośno, słuchają głośno muzyki, czy telewizora. Najbardziej komfortowo czują się w głośnych i zatłoczonych miejscach.


Poszukują również bodźców smakowych i węchowych, wkładają do ust przedmioty niejadalne. Zdarza się również, że liżą lub "próbują" różnych przedmiotów. Wolą mocno doprawione, gorące i ostre potrawy. Zdarza się również, że wąchają ludzi, przedmioty oraz preferują zapachy o ostrej i mocnej woni.


Wszystkie typy modulacji sensorycznej za Nami. I właśnie teraz pora na to, żeby Was - rodziców i opiekunów, uczulić, co byście zaczynali od dobrej diagnostyki, jeśli zauważacie u swoich Agentów, omawiane cechy funkcjonowania. Co należy zrobić ? Gdzie należy się udać ?

Należy rozpocząć diagnostykę od terapeuty neurorozwojowego - terapeuty integracji sensorycznej oraz od konsultacji z psychologiem dziecięcym.

Bo tylko zaczynając od podstaw, tak jak w Poradni Pani Pedagog, jesteśmy w stanie znaleźć przyczynę i nią się zająć, a nie oddziaływać na jej skutek !


Pamiętajcie, nie zbudujemy stabilnego i trwałego domu, nie mają solidnych podstaw ! W tym przypadku nie "zbudujemy" właściwych reakcji adaptacyjnych i umiejętności poznawczych i umiejętności percepcyjno- motorycznych nie mają "dobrej" bazy, czyli dobrze funkcjonującego przedsionka, czucia głębokiego, układu limbicznego i różnicowania sensorycznego !



1919 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


ambermoss
Dec 28, 2024

Aby wyszukać surrogatka w Polsce, można skorzystać ze specjalistycznych serwisów internetowych, które oferują informacje na temat surogatek, aspektów prawnych i warunków współpracy. Jedną z takich stron są surogatki. Zasób ten zawiera przydatne informacje na temat procesów macierzyństwa zastępczego, zasad i zawiłości prawnych w Polsce. Znajdziesz tu reklamy, a także będziesz mógł uzyskać porady ekspertów, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję w tej ważnej kwestii.

Like

Anna Favorskaya
Anna Favorskaya
Dec 28, 2024

Gdzie mogę znaleźć rzetelne informacje na temat macierzyństwa zastępczego? Poszukuję zaufanych agencji lub specjalistów, którzy pomogliby mi zrozumieć ten proces, w tym aspekty prawne, warunki i wymagania. Interesują mnie regiony, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne, np. Europa czy Gruzja. Być może ktoś może polecić zasoby lub firmy świadczące usługi macierzyństwa zastępczego?

Like
bottom of page